Pónusz Róbert, a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány regionális képviseletének vezetője elmondta, június 25-ig adhatják be a jelentkezéseket a most érettségizettek és kivételesen az első egyetemi évüket befejező hallgatók.
Milyen elvek húzódnak meg az MCC működése mögött?
Azt tapasztaljuk, hogy az oktatás tömegoktatássá vált: tekintettel az évfolyamok relatíve nagy számára, a személyre szabott tehetséggondozás nagyon nehezen kivitelezhető. Itt lép be a színre az MCC, amely a hagyományos iskolarendszeren túlmutató, ingyenes tehetséggondozási rendszert kínál általános iskolától egészen az egyetem végéig.
Az MCC-nek vannak globális és lokális céljai is: a legtehetségesebb diákoknak egy gyorsítópályát kell ácsolnunk közösen, hogy be tudják futni a tehetségüknek megfelelő karriert; legyen az akadémiai pálya, alkotóművészeti terület vagy akár közéleti szerepvállalás, a sort még hosszan lehetne folytatni. Mindemellett minden város egyéni missziója, hogy megakadályozza a fiatal tehetségek elvándorlását. Nem jó azt látni, hogy az okos és tehetséges diákok elmennek egy más városba vagy akár egy másik országba szerencsét próbálni. Sokkal inkább azt szeretnénk elérni, hogy Pécsett maradjanak a pécsi tehetségek, és ha lehet, más régió tehetségei is válasszák inkább Pécset, mert itt nagyon komoly szellemi, kulturális élet van, mindamellett, hogy az ország egyik legszebb és legélhetőbb városa.
Ezért gondolkodunk mi globális tudás-átadásban. Egy olyan képzésben, amivel a diákok a világ bármely országában megállhatják a helyüket, de mindeközben szeretnénk elérni, hogy a diákok gondolkodjanak, érezzenek és cselekedjenek magyarul.
A mi felfogásunk szerint tehetség nem annyiban merül ki, hogy az illető jobb jegyeket szerez a tanulmányai során, hanem a tehetségnek van felelőssége is, hogy példát mutasson másoknak, szervezze úgy az életét, hogy az mások számára követendő példa lehessen vagy akár lépjen fel, mint munkáltató, azzal, hogy céget alapít. Ezeknek az értékeknek az átadása szerves része az MCC képzési programjainak és a leginkább az Egyetemi Programban érhető tetten, de az alapjai már az általános iskolásokat célzó, Fiatal Tehetség Programunkban is megjelennek
Akkor jogos a kérdés, hogy milyennek látjátok az oktatási rendszerünket?
Vannak jó és javításra szoruló elemei, mindamellett, hogy a köz- és a felsőoktatásban dolgozók minden elismerést megérdemelnek. Mi, az MCC képzési programjaival egy szinergikus kapcsolat kialakítását célozzuk. Sokkal inkább felerősíteni és ráépíteni szeretnénk a hagyományos oktatási keretek között elsajátított tananyagra, információra, megszerzett készségekre. Olyan elemei vannak a mi képzéseinknek, amelyek a köz- és a felsőoktatásban háttérbe szorulnak: kicsoportos képzések, személyes készségfejlesztés, kicsoportos idegen nyelv tanulási lehetőségek és exkluzív szakemberek, akik, mint oktatók vesznek részt a diákjaink képzésében.
Miben segít az MCC?
Mi viszonylag kis ország vagyunk; nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne sáfárkodjunk jól a tehetségeinkkel, ami egy nagyon komoly erőforrásunk. Szeretnénk megcáfolni az egyik legnagyobb magyar népművelő, Klebersberg Kuno egyik nagyon fontos állítását, miszerint az idegen nemzetek négyzetre emelik kiválóságaikat, mi, magyarok pedig gyököt igyekszünk vonunk belőlük.
Az MCC Egyetemi Programjában részt vevők nagyon meggyőző tudással fognak rendelkezni a képzés végére, mindamellett, hogy párhuzamosan az egyetemi szakjukon is helyt állnak. Nem is lehet úgy valaki MCC-s, hogy nincs egy „anyaintézménye”, ahol teljesíti tanulmányait.
Alapvetően a társadalomtudományokkal foglalkozunk, de nyitottak vagyunk a multidiszciplinaritás felé. Abban hiszünk, hogy a fiatal szakembereknek széleskörű tudással kell rendelkezniük, ami véleményünk szerint harmóniában van az egyetemi tanulmányaik során elsajátítottakkal.
Nagyon hiszünk a közösség erejében, abban, hogy nem szabad egyéni sportként felfogni az életet, legyünk reflexívek, működjünk együtt a másikkal, hiszünk a közösség és a tudás erejében, valamint a konstruktív vitában. Ezeket mind-mind megtapasztalhatják nálunk a diákok az MCC-ben.
Kik jelentkezhetnek az MCC Egyetemi Programjába?
PTE-s diákokat várunk, akik a következő tanévben kezdik meg a tanulmányaikat nappali munkarendben, gyakorlatilag bármilyen szakon. A COVID-világjárvány miatt azt tapasztaljuk, hogy nem alakulhattak ki igazán közösségek az online-oktatás okán, ezért most lesz lehetőségünk arra, hogy azokat a PTE-s diákokat is fel tudjuk venni, akik már az első tanévüket teljesítették az egyetemen.
Meddig kell jelentkezniük a jelölteknek?
Június 25-én zárul a felvételi kampányunk első szakasza.
A felvételi folyamat pedig két részből áll: van egy írásbeli rész – melyet a jelentkezők június 30-án írhatnak meg – illetve van egy szóbeli, amelyet július 5-9. között tartunk. Ide a diákok egy előre összeállított prezentációval készülnek abból a hat témából, amit mi előzetesen megadtunk. Ezek közül kiválasztanak egyet, feldolgozzák és beszélgetünk róla. Nagyon izgalmas témáink vannak, melyek elérhetők az alábbi oldalon: https://mcc.hu/juniorkepzes-felveteli
Ezeket a témákat a diákok bemutatják, érvelnek a tételmondatok ellen vagy mellett, függően attól, hogy milyen tapasztalataik, benyomásaik, ismereteik vannak. A szóbeli felvételi során úgy alakítjuk ki a kereteket, hogy becsempésszük a konstruktív vita elemeit, amelynek nagy szerepe lesz az MCC-s mindennapokban, ugyanis vita köröket is létre fogunk hozni.
A felvételitől nem kell megijedni: rosszabbul hangzik, mint amilyen a valóságban. Kihívás ide bekerülni, de aki ide bekerül, annak egy életre szóló élményben lesz része. Olyan emberektől tanulhatnak a diákjaink, akik amúgy nem fordulnak meg a városban, de még Magyarországon sem feltétlenül. Előadókat tudunk hívni a világ legjobb egyetemeiről, kutatóintézeteiből, cégéitől; olyanokat, akiktől szerintem nem egy esetben le fog esni az álluk.
Tudom, a jelentkezési határidő vészesen közeleg, de megnyugtatnék minden kedves jelentkezőt, hogy az egyetemi ponthúzás után is indul egy újabb kampányunk, amely során újból tudnak jelentkezni azok, akik esetleg lemaradtak volna az első körről.
Megéri ugyanakkor időben jelentkezni, mert július 22-én az egyetemi felvételivel együtt a diákok megtudják, hogy az MCC Egyetemi Programjába is felvételt nyerte-e.
És ennek mi az ára?
Minden szolgáltatásunk ingyenes, beleértve a szállást is. Globális tudás átadására törekszünk, ami elképzelhetetlen az idegen nyelvek aktív használata nélkül. Ingyenes nyelvórákat biztosítunk, nem csak angolból, hanem gyakorlatilag minden nyelvből. A szellemi kikapcsolódás mellett rengeteg mást is szolgáltatást is tudunk nyújtani diákjainknak: tudnak nálunk sportolni, zenélni, képzőművészeti alkotásokat előállítani, amit csak szeretnének. Az a célunk, hogy a tehetségeket minden általuk is preferált irányban ki tudjuk bontakoztatni. Hetente több közöségépítő programmal is készülünk: ezek között lesznek utazások, gasztronómiai kalandozások, kultúra-fogyasztási alkalmak és olyan pódiumbeszélgetések, mint amilyen például a 2021. június 19-i nyílt napunkon volt, ahol egy amerikai vendégkutatót és egy négy kontinenst megjárt nagykövetet hoztunk el az érdeklődőknek.
Nálunk, az MCC-ben a diákok soha nem fognak unatkozni;
ugyanakkor egységnyi idő alatt sokkal többet ki fognak tudnak hozni egyetemi éveikből, mint azok, akik nem MCC-sek. Ha összehasonlítunk két diákot ugyanarról a szakról és évfolyamról, szemmel látható különbségeket tapasztalhatunk, mivel az MCC-s diákok azokban a készségekben és kompetenciákban járatosabbak lesznek, amiket a munkaerőpiacon is figyelemmel követnek.
Pénzt kapnak ezért a diákok?
A legjobbakat teljesítményalapú- és külföldi mobilitási ösztöndíjakkal is el tudjuk majd ismerni.
Bocsánat, hogy azt mondom, de sokak számára a pénz ma azért vált fontossá, mert a szüleinek sem megy túl jól, sokan dolgoznak egyetem mellett…
Igen, ezt sok esetben tapasztaljuk mi magunk is. Én is nemrég voltam egyetemista. A diákok teljesítményét az MCC-ben több módon is el fogjuk tudni ismerni. Megéri tehát az MCC-ben is teljesíteni. A külföldi mobilitási ösztöndíjaink is nagyon vonzóak, mivel a diákok már fiatalon szert tehetnek külföldi tapasztalatokra; tanulhatnak külföldön, mialatt megismernek más embereket és más kultúrákat. A Visiting Fellowship Programunk hasonlít az Erasmus Programra, de van benne egy kis csavar: az MCC a fogadó országban is biztosít egy személyes mentort, aki segíti a diákunk kint tartózkodását.
Van még egy karrier irodánk is, amit azért tartunk fent, hogy segíthessük azokat a diákokat, akik már egyetemi tanulmányaik során is szeretnének ismerkedni a munkaerőpiaci szereplőkkel. Nagyon kiterjedt szakmai kapcsolatunk van a telekommunikációs cégeken keresztül az ügyvédi irodákig bezárólag, tehát az érdeklődőket könnyen össze tudjuk kötni egymással.
Milyen előadók szoktak járni az MCC-be?
Pécsett az MCC Egyetemi Programja 2021. szeptemberétől indul, így jelenleg csak a budapesti programról tudok példákat hozni. Járt már nálunk Varga Mihály pénzügyminiszter, Polgár Judit sakk nagymester, Bessenyei Péter műrepülő világbajnok, Gyurta Dániel olimpikon, Hernádi Zsolt a Mol Nyrt. elnöke és még sokan mások.
Az MCC oktatói gárdája is nagyon erős: munkánkat segíti, Kovács Zoltán, az Üzleti Ismeretek Műhelyvezetője, a Libri-Bookline cégcsoport igazgatósági elnöke, dr. Kiss Rajmund nagykövet – utóbbi két kollégám részt vett pécsi nyílt napunkon is – de ezen kívül számos nagyon színes, óriási szakmai tapasztalattal rendelkező oktatónk van.
Képzéseinket eleve kislétszámú csoportokban szervezzük, így az helyzet, mikor egy olyan emberrel lehet beszélgetni mindössze néhány fő társaságában, akit a médiában is nap mint nap láthatunk és szakmájában már régóta sikert sikerre halmoz, jelentős motivációs erő tud lenni, pláne egyetemistaként.
Hány embert vesztek fel az MCC-be?
Harmincat.
A létszám felülről zárt, minden évben ennyi embert tudunk majd felvenni, három év múlva érjük el a csúcskapacitásunkat, kilencven fővel.
Hol lehet jelentkezni?
A honlapunkon – https://feliratkozas.mcc.hu/juniorkepzes-felveteli-jelentkezes-2021 – minden hasznos információt megtalálnak az érdeklődők arról, milyen dokumentumok szükségesek, és arról is, milyen felvételi témákat gondoltunk ki. A prezentációkat június 25-ig várjuk. Június 30-án lesz az írásbeli forduló és július 5-9-e között zajlanak a szóbeli felvételik. Azoknak, akik később értesültek az MCC Egyetemi Programjáról, szervezünk még egy felvételi kört, júliusban is érdemes lesz az MCC online felületein tájékozódni.