close
CímlapTudományMegújult az infokommunikációs szakjogász képzés

Megújult az infokommunikációs szakjogász képzés

2022. január 24.

Az élethosszig tartó tanulás egyre több képzési irányt jellemez, ez alól a jogi szakma sem képez kivételt. A digitális média, a mesterséges intelligencia használata egyre jobban elterjed, az internetes szolgáltatások egyre szélesebb köre elérhető, és napról-napra jelennek meg újabb és újabb alkalmazások, amelyekkel lépést kell tartani a jogi szabályozásnak is. A megújult infokommunikációs szakjogász képzés hallgatói új és izgalmas jogterületeken szereznek jártasságot, megismerkedhetnek többek között az új adatvédelmi szabályozás rendelkezéseivel és gyakorlatával, az informatikai bűnözés kihívásaival, a legújabb szerzői jogi és hírközlési jogi irányokkal, az elektronikus kereskedelem, elektronikus közigazgatás aktualitásaival, a médiajog szabályaival és az ezekhez szorosan kapcsolódó műszaki és gazdasági ismeretekkel. A képzéssel kapcsolatban dr. Hohmann Balázst, a PTE ÁJK Közigazgatási Jogi Tanszék Informatikai és Kommunikációs Jogi Csoport munkatársát, az infokommunikációs szakjogász posztgraduális képzés programvezetőjét kérdeztük.

Kinek ajánlja a képzést?

Minden jogász végzettséggel rendelkező kollégának jó szívvel ajánljuk képzésünket, mert

meggyőződésünk, hogy a nálunk megszerezhető, gyakorlatorientált tudásra minden jogalkalmazónak szüksége lesz - jelenleg és a jövőben is.

A 20-21. század rohamos fejlődésének köszönhetően az élet minden területén megjelennek a technológiai újítások hatásai, sőt egyes ügyletek kapcsán meg is határozzák a kialakuló jogi helyzet jellemzőit, alakulását. Éppen ezért napjainkra az infokommunikációs joggal kapcsolatos alapvető ismeretek elsajátítása és készség szintű alkalmazása, egyetlen praktizáló kollégának sem megkerülhetőek - sőt a trendeket megfigyelve, a jogászi szakma végzésének egyre több részletét fogják meghatározni technológiai megoldások a jövőben.

Éppen ezért egy jól felkészült jogásznak kettős fókuszponttal érdemes megközelíteni a változásokat: egyrészt a változó élet- és gazdasági viszonyok területére koncentrálva, másrészt pedig a jogászi munkát segítő, úgynevezett legaltech megoldásokra való felkészüléssel teheti versenyképessé tudását. Képzésünk mind a két területen nagy segítséget nyújthat ebben a leendő hallgatóknak. S természetesen az sem mellékes, hogy

a szakjogász képzésünkön végzettséget szerző hallgatók LL.M. cím birtokába is kerülnek, amely komoly versenyelőnyt biztosíthat számunkra a jogi tanácsadás és szolgáltatások piacán.

Mennyire kell a jelentkezőknek, a képzést választóknak otthon lenniük a számítástechnikai vívmányok terén és folyamatosan lépést tartani az újdonságokkal?

Műszaki, technikai, informatikai előképzettségre vagy tapasztalatra nincs szükség a képzésbe való belépéshez - arra azonban igen, hogy a jelentkező érdeklődését megragadják az új megoldásokban, technológiai vívmányokban rejlő lehetőségek.

A posztgraduális képzések igazi értékét is ez adja: mi mindent megteszünk azért, hogy hallgatóink a lehető legmodernebb körülmények között, kiváló szakemberek jelenléte mellett a legújabb elméleti és gyakorlati ismereteket sajátíthassák el a szakterületen, azonban ehhez kelleni fog a hallgató is: az ő érdeklődése, motivációja az új ismeretek és készségek megszerzése során fogja végül megadni, hogy mennyit is tud profitálni a képzés elvégzéséből.

Képzésünk hallgatói rendszerint mind gyakorló szakemberek, így az átadott ismeretek jellegét éppen az ő igényeire szabtuk a képzésben - tehát

a gyakorlatban akár azonnal hasznosítható tudást szerezhetnek,

de emellett különösen odafigyeltünk arra, hogy oktató kollégáink segítsék, hogy hallgatóink rendszerszemléletű megközelítésen keresztül is tudják látni és értékelni a releváns összefüggéseket.

Mióta indít a PTE ÁJK infokommunikációs szakjogász képzést, illetve az előző képzés miben újult meg?

Képzőintézményünkben 2005-ben indult az első, erre a szakterületre koncentráló posztgraduális képzés - büszkék vagyunk rá, hogy Magyarországon a Pécsi Tudományegyetem képzése rendelkezik a legnagyobb hagyományokkal és ehhez kapcsolódó szakmai, kutatási és képzésszervezési tapasztalatokkal az infokommunikációs szakterületén is. E tradíciót azonban mindig kiegészítette a folyamatos fejlesztés iránti elkötelezettségünk - a képzésben vizsgált jelenségek és témakörök megkívánják, hogy folyamatosan modernizáljuk az oktatott tantárgyi ismereteket és nyitottak legyünk az állandó változásokra. E tekintetben az elmúlt évben átfogó mintatantervi és tantárgyi reformokat hajtottunk végre, annak érdekében, hogy hallgatóink a legmodernebb ismereteket szerezhessék meg, a szakterületükön élenjáró szakemberek tolmácsolásával.

Ennek köszönhetően képzésünk hallgatói új és izgalmas területeken szerezhetnek jártasságot, megismerkedhetnek többek az adatvédelmi szabályozás elméletével és gyakorlatával, a mesterséges intelligencia alkalmazások és az adathasznosítás jogi kereteivel, a platformgazdaságok jogi vonatkozásaival, legújabb szerzői jogi és hírközlési jogi irányokkal, az elektronikus kereskedelem, e-közigazgatás aktualitásaival, a médiajog szabályaival és az ezekhez szorosan kapcsolódó műszaki és gazdasági ismeretekkel.

S e fejlesztések eredményeként tervezzük képzésünket megnyitni nemcsak a jogászok, hanem más szakterületen végzettséggel rendelkező kollégák számára is: Infokommunikációs jogi szaktanácsadó képzésünk jelenleg kidolgozás alatt van, hamarosan indul meg akkreditációja - e képzésünk segítségével az országban elsőként nyílik majd nem jogász végzettségű szakembereknek arra, hogy az infokommunikációs területre koncentráló tanácsadói, projektmenedzseri tevékenységéhez kapcsolódó végzettséget szerezzen. A 4 féléves képzés várhatóan 2022 szeptemberétől már elérhető lesz a jelentkezők számára. 

Várunk szeretettel mindenkit képzéseinken!

További információ az infokommunikációs szakirányú továbbképzésről »

Jelentkezési lap »

Tóth Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni