close
CímlapTudományTehetséggondozás a természettudományokban

Tehetséggondozás a természettudományokban

2025. április 23.

Idén a Pécsi Tudományegyetem a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) két nagy szekciójának, a Fizika, Földtudományok és Matematika (FiFöMa), valamint az Orvos- és Egészségtudományi (OET) Szekciónak ad otthont. Az esemény április 22-én a FiFöMa szekció ünnepélyes sajtótájékoztatójával vette kezdetét. 

Az OTDK a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások 2023–2025-ben elért, és intézményi konferenciákon már minősített tudományos és művészeti eredményei bemutatására ad lehetőséget. A konferencia célja, hogy ösztönözze a hallgatói tudományos és művészeti diákköri tevékenységet, támogassa a tehetséges hallgatókat és mestereiket. Emellett segítséget nyújtson a kutatómunkában való továbblépéshez és a pályakezdéshez, ösztönözze a doktori képzésre történő jelentkezést.
Az idén 70. évfordulóját ünneplő 37. OTDK a hagyományok szerinti 16 tudományterületi szekciót ölel fel, ezek közül kettőt a Fizika, Földtudományok és Matematika (FiFöMa), valamint az Orvos- és Egészségtudományi Szekciót idén a Pécsi Tudományegyetem falai között rendeztek meg.
37. OTDK - FiFöMa szekció
Dr. Fedeles Tamás, a Pécsi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese köszöntő beszédében megköszönte az OTDK töretlen bizalmát a Pécsi Tudományegyetem iránt, majd hangsúlyozta, reméli, hogy az OTDK zárását követően, amikor az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) levonja a konzekvenciákat és a tanulságokat, ismételten arra a megállapításra fog jutni, hogy a Pécsi Tudományegyetem ezúttal is jó házigazdának bizonyult, valamint az intézmény két sikeres szekciót tudhat majd magáénak 
37. OTDK - FiFöMa szekció
Dr. Weiszburg Tamás, az OTDT elnöke kiemelte, a Pécsi Tudományegyetem az az egyetem, amelyik a legtöbb OTDK-t szervezte az elmúlt években, emellett emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy 2001-ben a FiFöMa szekció a ma ismert formájában itt debütált Pécsen. Köszöntőjében elmondta, ez az egyik legstabilabb szekciója az Országos Tudományos Diákköri Konferenciának, amely a létszámot tekintve is az erős középmezőnybe tartozik, és amely egy nagyon sok területet, szakterületet, részterületet felölelő szekció. Az elnök arról is beszámolt, hogy a 37. OTDK számos újdonságot is hozott magával, jelentősen nőtt például a résztvevők száma, általánosságban 20%-kal, emellett idén jelentős számú szekciót követhetnek az érdeklődők élőben online. 
37. OTDK - FiFöMa szekció
Ugyancsak újdonság, hogy az idei évben külön figyelmet szentelnek azoknak a munkáknak, amelyek tényleges hasznosíthatóságot hordoznak magukban, mondta dr. Mátyus László OTDT alelnök: Nyilvánvalóan akkor hasznos egy kutatás, ha megvan benne annak a lehetősége, hogy társadalmilag is hasznosulni fog
37. OTDK - FiFöMa szekció
A FiFöMa szekció mindig is jelentős szerepet töltött be az ifjú természettudományos érdeklődésű hallgatók tehetséggondozásában és hosszú távú tudományos pályafutásában. Ez egyben az egyik legnagyobb szekció is, hiszen mindhárom részszekció rendkívül szerteágazó, ide tartozik a csillagászat, a meteorológia, a természetföldrajz, illetve a társadalomföldrajz tárgyköreiben megvalósuló kutatások is. Dr. Trócsányi András, a PTE TTK dékánja a konferencia kapcsán aláhúzta, egyre nagyobb a verseny a felsőoktatásban a tehetséges hallgatóként, részben ezért a karon jelentős tehetséggondozás zajlik, igyekeznek a hallgatóknak minden támogatást és segítséget megadni azért, hogy a későbbiekben sikeresek legyenek saját szakterületeiken, kutatásaik pedig társadalmi térben is hasznosulni tudjanak.
37. OTDK - FiFöMa szekció
A FiFöMa Szekcióban 40 tagozatban több, mint 300 pályamunka kapott helyett. A rendezvényt az OTDT és szponzorok támogatásával, az OTDT FiFöMa Szakmai Bizottságának iránymutatása mellett a PTE TTK három intézete közösen rendezte meg.

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni