close

Tudomány a pohárban

A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete (SZBKI) és a Varga Pincészet konzorciuma április 23-án, Pécsett zárta le azt a közös kutatás-fejlesztési projektet, amelynek eredményeként új, betegségeknek ellenálló szőlőfajták és magas hozzáadott értékű borászati termékek születtek. A program során létrehozott innovatív borok és termesztéstechnológiák nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi piacon is megállják a helyüket – mindezt fenntarthatóbb, környezetbarát módon.

Ha a szőlő ismerné a közmondást, miszerint „jobb félni, mint megijedni", bizonyosan a Balaton-felvidéki ültetvényeket választaná új otthonául. Itt ugyanis olyan új szőlőfajták születtek, amelyek nem rettegnek a lisztharmattól vagy a peronoszpórától – mert egyszerűen nem kell. Rezisztensek. És nemcsak a betegségeknek, hanem a borpiaci kihívásoknak is.

A közös projekt célja nemcsak az volt, hogy új fajtákat hozzanak létre, hanem hogy ezekhez testreszabott borászati technológiákat is fejlesszenek. Az új fajtákból készült borok már most is megállják a helyüket a nemzetközi piacon:

a Jázmin fehérbor, az Irsai Olivér-Jázmin házasítás, a Pinot Regina rozé és a Merlin-Merlot vörös bor

a rendezvényen nemcsak bemutatkozott, hanem kóstolható is volt.

Ez a projekt több volt egyszerű kutatásnál – csapatmunka volt, ahol a laboros mérések és a szőlőmunkák együtt írták a történetet. Az együttműködésnek itt nincs vége –

ez csak a kezdet

– mondta Madaras Zoltán, a PTE SZBKI elnöke.

Az eseményen dr. Teszlák Péter, az SZBKI kutatási igazgatója hangsúlyozta: „Egy szőlőfajta megszületése akár 10-15 év is lehet. Ez nem sprint, hanem maraton. De az igazi kérdés nem az, hogy mennyi ideig tart, hanem hogy milyen jövőt építünk vele.”

A borászati munka során laboratóriumi mérések és érzékszervi kóstolók váltották egymást – hétről hétre tematikusan, tudományos alapossággal.

A szőlőfajták olyanok, mint az emberek.

Meg kell őket ismerni, hogy a legjobbat hozhassuk ki belőlük” – fogalmazott Ipacs Szabó István, az SZBKI főborásza.

A projekt egyik legfontosabb eredménye, hogy az új fajták termesztése során

a növényvédő szerek mennyisége akár 80–90 százalékkal is csökkenthető.

Ez nemcsak a termelők költségeit csökkenti, hanem a környezeti terhelést is – kevesebb vegyszer, alacsonyabb üzemanyag-felhasználás, tudatosabb gazdálkodás.

A Bianka szőlő példája jól mutatja, mekkora potenciál van a rezisztens fajtákban” – emelte ki Csiszkó Gábor, a Varga Pincészet ügyvezetője. „A cél most az, hogy ezek az új fajták ne csak a szakmai berkekben váljanak ismertté, hanem a borfogyasztók poharaiban is.”

A projekt ugyan lezárult, de az együttműködés nem: a résztvevők szerint ez csupán egy hosszútávú innovációs út első állomása. A cél: egy fenntarthatóbb, versenyképesebb, zöldebb borászat – ami talán már nincs is olyan messze.

Kovács-Csincsák Mercédesz

Kovács-Csincsák Mercédesz

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni