close
Címlap10. Egyenlőtlenségek csökkentéseTudományos munkásságáért kapott elismerést dr. Borbély Éva

Tudományos munkásságáért kapott elismerést dr. Borbély Éva

A L’ORÉAL Magyarország és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság idén huszonkettedik alkalommal hirdette meg ösztöndíjpályázatát a nemzetközi L’ORÉAL-UNESCO For Women in Science program szellemében, melyet eddig 66 magyar kutatónő érdemelt ki. Az idei díjazottak között szerepel dr. Borbély Éva, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar egyetemi docense.

Az ösztöndíj célja, hogy a fiatal tudós nőket és kutató szakembereket kiemelkedő és gyakorlatba vehető tudományos eredmények elérésére sarkallja, továbbá ösztönözze és előmozdítsa a magyar nők helyzetét a tudományos és kifejezetten kutatói pályán, a legkülönbözőbb kutatási területeken. A program PhD vagy posztdoktori jelölteknek, valamit kutatást végző orvosoknak szól – olvasható az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság pályázati felhívásában.

Dr. Borbély Éva, a PTE ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet egyetemi docense a díjat az eddigi, agykutatás területén végzett munkásságával érdemelte ki.
„Kutatásaink során azt vizsgáljuk, hogy a különböző agyterületek hírvivő molekuláinak mi a szerepük a különböző központi idegrendszeri megbetegedésekben, mint a fájdalom, a depresszió, vagy a szorongás. Azt szeretnénk feltérképezni, hol találhatók ezek a kapcsolódási pontok a különböző agyterületek között, majd ennek az információnak a birtokában olyan gyógyszereket szeretnénk fejleszteni, melyek akár több betegségben is bevethetőek lennének” – magyarázza dr. Borbély Éva.

A kiváló kutatónő a L'Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért Nemzetközi Díj kapcsán elmondta, annak nagy hozadéka, hogy kifelé láthatóbbá teszik a kutatói pályát. Hozzátette, oktatni, kutatni és a magánéletben is helytállni nem egyszerű feladat, éppen ezért jó látni, mennyi hölgy vállalja ezt a hivatást, és végzi szívvel-lélekkel. 
„Nagyon meglepődtem, hiszen hatalmas a mezőny, nagyon sok remek kutató pályázott. Nagyon jó érzés és megtisztelő, hogy engem választottak, hiszen a díjról egy magas színvonalú szakmai zsűri döntött, a bírálók a Magyar Tudományos Akadémia tagjai.”

A dr. Borbély Éva vezette kutatást egy kisebb kutatócsoport végzi, mely a PTE ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet egy nagyobb kutatócsoportjának része, ebben összességében 40-50 fő dolgozik, köztük TDK és PhD hallgatók is.

Fotók: FWIS

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni