A fenntarthatóságot helyezi fókuszba, ám a program különlegessége, hogy a lényegretörő előadásokat egyetemisták tartják. A látványvilág és az előadások rövidsége nem ok nélküli. A program megálmodói a fiatal generációt szeretnék megszólítani a nagyon is komoly témákkal. A sorozat a PTE Zöld Egyetem programja keretében valósul meg. A témáról a PTE Zöld Egyetem program munkatársával, a PTE Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium vezető tanárával, dr. Glied Viktor egyetemi docenssel beszélgettünk.
- Honnét jött az ötlet?
- A PTE Zöld Egyetem programja egy rendkívül innovatív és előremutató kezdeményezés, amelyet igyekszünk az egyetemi közösség minden tagjával megismertetni. Úgy tapasztaltuk, hogy a fenntarthatóbb egyetem felé elmozdulásban kiemelt szerepet kell kapjanak az egyetemista fiatalok. Valószínűleg ők az utolsó olyan generáció, akik még hatékonyan képesek lesznek cselekedni egy zöldebb, élhetőbb világ megtartása érdekében. Ezért fontos, hogy ők szóljanak a többi hallgatóhoz.
- Mi az Alfa-Z?
- A PTE hallgatóinak előadássorozata a generációk közötti párbeszédre utal: az alfa generációtól a Z generációig és a Zöld Egyetemig. Az előadások a fenntarthatóság különböző területeiről szólnak, hiszen minden generációt érintenek a rohamos gyorsasággal bekövetkező környezeti változások és a klímaváltozás hatásai.
-
- Kik a szereplők?
- A célunk az ezzel a kezdeményezéssel, hogy a legkülönfélébb aspektusait bemutassuk ennek a hatalmas és szerteágazó témának, amit úgy hívnak, hogy fenntartható fejlődés. Ezért az első négy előadást a PTE különböző karain tanuló hallgatók tartják (TTK, ETK, KTK, ÁJK). A folytatásban az egyetem összes karának bevonásával igyekszünk kutatásra inspirálni a hallgatókat. Így, ha már témát választanak, akkor az legyen a fenntarthatósághoz is köthető. A jövőben szeretnénk az egyetemünkön tanuló, külföldről érkezett hallgatókat is bevonni, hogy megmutassuk, Magyarország legzöldebb egyeteme megállja a helyét a nemzetközi porondon is.
- Mi az Alfa-Z fő üzenete?
- A zöld(ebb) gondolkodás, a tudatos(abb) fogyasztás és egészséges(ebb) táplálkozás, az energiatakarékosság, a szelektív hulladékgyűjtés, a bringázás és sport önmagában egy üzenet a 21. század emberének. Az Alfa-Z előadások során egyetemünk hallgatói (akik most bizony nagyon is beszélnek) ismeretterjesztő stílusban, de tudományos igényességgel adják elő a kutatásaik lényegét. Azt kell megérteni, hogy a PTE Zöld Egyetem szlogenje, a "Minden zöld lépés számít" nem csupán üres frázis, hanem valódi cselekvésre ösztönöz.
- Kiket szeretnétek megszólítani a programmal?
- Ez a fiatalokról szól, fiatalok adnak elő, elsősorban a saját generációjuknak, de mindenki másnak is, akit érdekel a jövője és felelősséget érez a környezete iránt.
Az első előadások felvétele már megtörtént, jelenleg a vágás és az utómunkák zajlanak az egyetemi tévében. Az első előadást május 19-től láthatják a PTE YouTube és Facebook csatornáján.