A Demola egy innovációs platform, amely összeköti a vállalkozásokat és a diákokat. A koncepció Finnországban született, de a platform és az úgynevezett Demola Közösség mára nemzetközi hálózattá nőtte ki magát, amely a világ 16 országának több mint 60 egyetemét foglalja magában. A Pécsi Tudományegyetem 2019-ben csatlakozott ehhez a platformhoz.
A tavaly tavaszi online időszakban a Demola PTE a PTE Zöld Egyetem Programmal együttműködve kihívást indított, amelynek célja a Zöld Egyetem Program stratégiai munkájának támogatása. A Pécsi Tudományegyetem öt hallgatójából álló projektcsapat sikeresen dolgozott együtt, és több innovatív ötletet dolgozott ki a Zöld Egyetem Program számára. A Covid-19 helyzet miatt a teljes kihívást az online térben kellett lebonyolítani.
A GreenIdea kihívás projektcsapata kulturális és tudományos hátterét tekintve nagyon sokszínű volt. Mokhinur Tolibova orosz, földtudományokat tanult, és nemrég szerzett BSc diplomát a Természettudományi Karon.
Mi motivált arra, hogy jelentkezz a GreenIdea kihívásra, voltak-e előzetes elvárásaid?
Mivel ez volt az utolsó évem itt, mielőtt hazamegyek, szerettem volna hozzájárulni ahhoz, hogy az Alma Materem fenntarthatóbbá váljon. A GreenIdea kihívásban való részvétel biztosította számomra ezt a fantasztikus lehetőséget.
Hogy érezted, összerázódott a csapat? Éreztél nehézséget az online csapatmunkában? Hogyan tudtatok együtt dolgozni, mi volt a stratégiátok?
Ez volt az első tapasztalatom a Demolával, és amit a legjobban értékeltem, az a kulturális és tudományos háttér sokszínűsége volt. Mindezek a különbségek lehetővé tették számunkra, hogy megvizsgáljuk a világ helyzetét, és a legjobb ötletekkel álljunk elő az egyetemünk számára. Véleményem szerint a digitalizáció lehetőségeinek kihasználása felgyorsult ezekben az években, különösen a globális világjárvány miatt. Az online munka egyik sajátossága volt, hogy néha a projektfájlok szerkesztése közben "találkoztunk" egymással, a nap bármely szakában, előzetes egyeztetés nélkül.
Mi a legmeghatározóbb élményed a projekttel kapcsolatban, legyen az szakmai, kollaboratív, technikai vagy akár személyes? Hogy gondolod, tanultál olyan gyakorlati, szakmai készségeket, amelyeket később a munkád során hasznosítani tudsz?
Az online csapatmunka kitartást, fegyelmet és minden találkozó előtt feltöltődésre való képességet igényel. Élveztem, hogy minden egyes találkozónk más volt abban az értelemben, hogy különböző kreatív feladatokat kaptunk: online interjúk, gondolattérképek, táblázatok és grafikonok készítése.
Mit gondolsz, mi a legnehezebb része az online (csapat)munkának?
Az online csapatmunka kitartást, fegyelmet és minden megbeszélés előtt feltöltődésre való képességet igényel.
Milyen tanácsot adnál azoknak az PTE-s hallgatóknak, akik azon gondolkodnak, hogy nemzetközi innovációs projektben vegyenek részt?
Mindenképpen azt tanácsolnám bárkinek a Pécsi Tudományegyetemről, hogy csatlakozzon ilyen típusú innovációs projektekhez, hiszen aktív részvételed által fejlesztheted a készségeidet, képességeidet, valamint értékes kapcsolatokat alakíthatsz ki. És ha egyszer már belevágtál valamibe, ne add fel, bármennyire is elfoglalt vagy tanácstalan vagy. Kérdezz, amikor csak szükséged van rá, légy elég bátor ahhoz, hogy ki merd fejteni ötleteidet. Valaki mindig ott lesz, aki értékelni fogja az erőfeszítéseidet, és egy nap majd köszönetet mondhatsz korábbi önmagadnak, amiért egyszerűen csak folytattad.
Interjúnk a Demola PTE csapat egy másik tagjával, Carolyne Wanjiku-val »
Lépjen velünk kapcsolatba: demola@pte.hu