close

Open up!

2020. szeptember 11.

Online innovációs piactér indult a Pécsiközgázon! Bedő Zsoltot, az ötvenéves Pécsiközgáz innovációs igazgatóját erről kérdeztem.

Pécs gazdasági szereplőinek segítséget nyújtó projekt indult el áprilisban: ez volt a REVIDPécsA PTE Közgazdaságtudományi Kar 50. fennállást ünneplő programsorozat részeként egy Openup.pte nevű platformot, innovációs piacteret mutattatok be. Ez lenne a REVIDPécs következő lépése?

A REVIDPécs-csel az volt a cél, hogy elkezdjük tudatosítani a helyi gazdasági közösségben azt, hogy az egyetemmel – nem magával az intézménnyel, hanem az oktatókkal, kutatókkal, hallgatókkal – közvetlenül is kapcsolatba lehet lépni. Ugyanilyen nyitott keretekben gondolkodunk, mint a REVID kapcsán, de egy lépéssel tovább mentünk, és egy olyan struktúrát, innovációs piacteret, interakciós teret alakítottunk ki, ahol azok a szereplők, akiket a REVID kapcsán elkezdtünk közösségbe szervezni, tudnak beszélgetni, projekteket megosztani, állásokat felkínálni, közös eseményeket szervezni, sőt, a közös élmények képanyagát egy közös galériában elhelyezni. További fejlesztés, hogy az Openup.pte.hu-n belül, amikor egy projekt köré egy csoport szerveződik, amelynek

az innovációs ökoszisztéma bármely szereplője tagja lehet, akkor el tudnak kezdeni közösen dolgozni az üzleti koncepción is.

Rendelkezésükre áll ugyanis egy ún. projektszoba, amelyen belül olyan eszközöket és anyagokat találnak, amelyek segítik az üzleti koncepcióalkotás folyamatát. Továbbá elérhető a közösség minden tagja számára egy olyan közösségi e-learning platform, a SkillVersum is, ahol tudást tudnak egymással megosztani.

Mekkora közösséget sikerült építeni a REVIDPécs által?

A Facebook kedvelések száma több mint ezer, és sokan jeleznek vissza, hogy látják, köszönik a fontos információkat. Hogy belőlük hányan vesznek részt a közösségben, még kérdés. A mi feladatunk az Alkalmazott Tanulások Központjában (Center for Applied Learning), hogy motiváljuk ezt a közösséget, inspiráljuk a tagokat arra, hogy megosszák egymással a tudásukat és az ötleteiket. A Pécsiközgáz elhivatott mindennek elősegítésében.

Mi ebben a biznisz egy ötletgazda vagy vállalkozó részére? Ha elmondja az ötletét, simán ellophatják, nem?

Ez gyakori, de alaptalan félelem. Semmi gond, ne ossza meg, tartsa meg magának, és valósítsa meg.

Ha egymaga fel tudja fejleszteni, befektetőt és vevőt tud szerezni, annak mindenki örül. De nem csak a kutatások, hanem a napi gyakorlat is azt mutatja, hogy az, hogy ezt valaki egyedül meg tudja oldani, ezerből ha egyszer sikerül.

Ma ehhez csapat kell, designer, marketinges, ügyvezető, - és a projekt jellegétől függően akár további szakemberek. Ha nincs ilyen csapata, akkor verbuválnia kell - ez pedig anélkül, hogy legalább egy-két mondatban összefoglalja a terveit, nem fog menni.

Milyen sikeres projektet tudnál kiemelni az eddigiek közül?

Több ilyen is volt, a legutóbbi a Szekszárd környékén működő Brill Pálinkaházzal való együttműködés. Ez a cég a covid19 időszakban sajnos teljes egészében elveszette a piacát – Nagy Attila, a cég vezetője keresett meg minket azzal, hogy segítsünk neki az online térben jobban bemutatni az általa gyártott termékeket. Korszerű weboldalra, korszerű webshopra, és hatékony közösségimédia-jelenlétre volt szüksége. A REVIDPécs segítségével egy hallgatói csapattal találkozott össze, akik a KTK angol alapképzésének Small business management kurzusa keretében kezdtek el foglalkozni ezzel a kihívással. Nyár közepére odáig jutottak, hogy egy londoni startup cég bevonásával felépítették a Brill Pálinkaház online jelenlétét, és a londoni cég által kifejlesztett szoftver segítségével folyamatossá tették –  utóbbit ingyen, csak amiatt, mert abban a startupban is a PTE-n végzettek dolgoznak. A Pálinkaház webshopja is elindul a napokban.

Hogyan lehet jelentkezni az Openup.pte közösségébe? Kiket vártok?

Az https://openup.pte.hu/ weboldalon lehet regisztrálni, és ott személyes vagy szervezeti profilt kell létrehozni. Az fontos, hogy egy ilyen innovációs piactéren való gyümölcsöző együttműködés alapfeltétele a részletes, érthető profil elkészítése, és az aktív részvétel. A reciprocitás nagyon fontos:

hozzá kell járulni a közösség tudásához, és impulzusokat kell adni, hogy inspiráljuk a közösséget.

Nem csak cégeket, hanem hallgatókat is várunk, a projekttér nevéből is adódóan azt szeretnénk elérni, hogy ez egy nyílt platformként működjön. A hallgatók, akik friss, innovatív kezdeményezésekkel érkeznek, ily módon közvetlenül, demokratizált folyamat keretében léphessenek kapcsolatba cégekkel, állami szereplőkkel, kutatókkal annak érdekében, hogy új és innovatív dolgokat találjanak ki és valósítsanak meg együtt.

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni