close
CímlapEgyetemi életVarázslat és kihívás gitárra hangszerelve

Varázslat és kihívás gitárra hangszerelve

2021. június 01.

A PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetében végzett klasszikus hangszerművész szak gitár szakirány mesterképzést a mexikói származású Roy Joel Pérez Sahagún, ma már ő tanít fiatalokat a szülővárosában. Több koncertet is adott Pécsett töltött egyetemi évei alatt, a Nemzetközi Tavasz rendezvénysorozatának 2019-es Spanyol Estjén pezsdítő ibér dallamokat bemutató koncertjére sokan emlékeznek.

Honnan származol?
Mexikóból, azon belül is a Jalisco állambeli gyönyörű Guadalajara városából származom, ami a mariachi zenéről és tequiláról ismert.

Melyik karon tanultál? Milyen szakon?
A Művészeti Karon tanultam klasszikus gitár mesterszakon, és 2019-ben végeztem.

Roy Joel Pérez Sahagún gitárkoncertje 2019 (fotó: Csortos Szabolcs)

(Roy Joel Pérez Sahagún kocertje a 2019-es Nemzetközi Tavasz Spanyol Estjén. Fotó: Csortos Szabolcs)

Miért a PTE-t, és ezt a szakot választottad?
Mindig is szerettem volna külföldön tanulni. Olyan egyetemet kerestem, amelynek a kínálatában van klasszikus gitárképzés, több ilyet is találtam. A Pécsi Tudományegyetem azonban kiemelkedett a többi közül, mert Szilvágyi Sándor Liszt Ferenc-díjas gitárművész is a tanárok sorát gazdagítja.

Hogyan emlékszel vissza az egyetemi éveidre? Mik voltak a legmeghatározóbb élményeid?
Számos kihívással kellett szembenéznem az egyetemen. A gitártanárom nagyon szigorú volt, ezért minden nap nagyon keményen kellett dolgoznom. Ugyanakkor

minden nap egy új kaland volt, varázslatos volt sétálni ebben a nyugodt, művészi városban.

Természetesen szívesen emlékszem vissza minden tanáromra, nagyon sokat tanultam mindannyiuktól, nem csupán akadémiai tekintetben, hanem az életről is. Nem emelnék ki külön senkit, nehogy valakit kihagyjak, mert tényleg sokat tanultam tőlük egytől-egyig.

Milyen volt Pécsett egyetemistának lenni?
Szerintem nagyon különleges helyzetben voltam, mert nem túl sok nemzetközi hallgató volt akkor a Művészeti Karon, és jó móka volt, hogy én voltam az új srác.

Roy Joel Pérez. Fotó: Csortos Szabolcs

Mi mindent csináltál, mióta megszerezted a diplomád?
Visszatértem a szülővárosomba, Guadalajara-ba, és itt a környéken dolgozom, tanítok, és néhány koncertet is adtam, de a Covid miatt ezek a bemutatókat sajnos előre fel kellett vennünk.

Mit gondolsz, hogyan befolyásolták a PTE-n töltött éveid a karriered?
Nem csak az egyetemi szakom elvégzése, hanem az is, hogy külföldön tanulhattam, kiszélesítette a látóköröm, így mára megváltozott a mód, ahogy zenét játszom, vagy zenét szerzek.

Most mivel foglalkozol?
Egy középiskolában tanítok, tehát fiatalokkal dolgozom, és egy zeneiskolában is tanítok, ahol pedig különböző emberekkel dolgozom, akik szeretik a zenét, és nem utolsósorban időnként egy-egy koncertet is adok.

Van esetleg valami tanácsod útravalóul?

Szívből ajánlom, hogy aki csak teheti, tanuljon külföldön, és ha olyan helyet keres, ahol igazán otthon érezheti magát, akkor Pécsi Tudományegyetem a tökéletes választás!

Tóth Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni