Két helyszínen is promótálta a Tanítsunk Magyarországért! programot dr. György László kormánybiztos november 6-án. Előbb a Joint Venture Szövetség programján a régió vállalkozói előtt, majd – immár a PTE Tanárképző Központ szervezésében – a mentorságot elvállaló PTE-s hallgatókkal találkozott az Ifjúság útján, a Vargha Damján konferenciateremben.
„A munka- és továbbtanulási lehetőségektől távoli településeken élő diákok bár közel 100%-ban továbbtanulnak az általános iskolából, de középfokon 54 %-ban lemorzsolódnak.
Ez azt jelenti, hogy az országos 13%-os lemorzsolódási arány hozzájuk köthető. A lemorzsolódás oka az, hogy mivel az általános iskola elvégzéséig nem, vagy csak ritkán hagyják el a településeiket, a középfokú tanulmányaikhoz kötődő rendszeres utazást és az új közösségbe kerülést megpróbáltatásként élik meg. Jellemzően a szüleikre sem támaszkodhatnak, hiszen ők is hasonló sorsúak. Ezért
„energiát viszünk” a közösségekbe, egyetemista mentorokat készítünk fel arra, hogy heti egy napot foglalkozva a 6–7–8. osztályos diákokkal megmutassák nekik a településen túli világ izgalmait, a munka, a továbbtanulási és a kikapcsolódási lehetőségeket. Így fokozatosan átvezetve őket a középfokú tanulmányok világába”
– mondta el dr. György László.
A gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos a program innovációs ökoszisztémában betöltött szerepét nemcsak az Ifjúság úti campus Vargha Damján konferenciatermében mutatta be, de a Joint Ventures Szövetség rendezvényén is szemléltette. Az autószalonban a vállalkozók előtt azt hangsúlyozta, mekkora élményt jelent a gyerekek számára az, ha „kipróbálhatnak” egy munkahelyet, tisztába kerülnek azzal, mennyit lehet vele keresni, és – a barátságos és befogadó környezetet látva –
el is hiszik, hogy van/lehet esélyük arra, hogy egyszer ők is ilyen munkahelyen dolgozhassanak.
Dr. György László arra kérte a cégek jelenlévő képviselőit, hogy vegyenek részt a Tanítsunk Magyarországért programban, legyenek partnerek.
A délután folytatásaként jelenleg már mentorkodó hallgatókkal találkozott. Elsőként megköszönte nekik, hogy résztvesznek a programban, majd személyes történeteket osztott meg.
Példaként a pécsi Kertvárosban felnőtt, a későbbiekben szép focista karriert befutott Gera Zoltán történetét osztotta meg az egybegyűltekkel. A focista tizenkét-tizenhárom évesen az alkohol-, drog- és szerencsejátékfüggőség kapujában állt, az ő esetében jóakarókon és a szerencsén is múlt, hogy fiatal felnőttként talpra tudott állni. A Tanítsunk Magyarországért program éppen a leendő Gera Zolik megmentésén fáradozik.
„Mutassátok meg számukra a településükön túli világ izgalmat, hiszen ti vagytok az ablakok számukra a világra. Legyetek a nagyobb testvérük!”
– biztatta a mentorokat dr. György László. Azt, hogy milyen ezekkel a gyerekekkel együtt lenni, a szakember maga is megtapasztalta.
Egyrészt a program alapötlete disszertációjából származik, másrészt gyakran csatlakozik az országban egy-két csoporthoz azért, hogy személyesen is megismerkedhessen egy-egy diákcsoporttal. Elmesélte például, hogyan „dobáltak” oda-vissza egymásnak zenéket egy focimeccsre tartó kisbuszban a gyerekekkel: a politikus zongoraművész testvérének egy felvételét mutatta meg a gyerekeknek, ők pedig megismertették a Pécsi Bogdán tesók zenéjével. „Mit kaptok a programtól?” – tette fel a kérdést dr. György László, majd meg is válaszolta: „Az ösztöndíjon túl van egy,
az anyagi mozgatórugónál fontosabb érzés: úgy tudtok segíteni másoknak, hogy az valós segítséget jelent, közben vezetői, szervezői és pedagógiai képességeitek is fejlődnek.”