Minden évben Pécs város szabad királyi rangra emelésének napja előtt tisztelegve adják át a Tüke-díjat, mely elismerést 2004 óta olyan személyeknek ítélik oda, akik példamutató tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak Pécs fejlődéséhez. A 21. Tüke-díjat, a 7. Ifjúsági Tüke-díjat, valamint a Civil Szervezetek Díját idén január 21-én, egy szentmisét követően adták át a pécsi székesegyházban.
Folyamatos, ambiciózus, fáradhatatlan munkájáért díjazták dr. Kiss László jogtudóst, a Pécsi Tudományegyetem professor emritusát, az állam- és jogtudományok akadémiai doktorát, aki az MTA, valamint 1998 és 2016 között az Alkotmánybíróság tagja. Több mint harmincöt könyv, illetve monográfia szerzője/társszerzője, emellett közel kétszáz tudományos publikációja jelent meg hazai és külföldi folyóiratokban. Számos monográfiát jelentetett meg a tanácsok, illetve a rendszerváltás után az önkormányzatok jogalkotási funkciói területén, kutatta a jogon belüli ellentmondások kérdéskörét, emellett jelentős tevékenységet végzett a doktori eljárásban is, melynek során számos neves jogtudós témavezetője volt. Egyetemi oktatóként kezdetben közigazgatási (államigazgatási) jogot és pénzügyi jogot, később alkotmányjogot és törvényhozástant tanított.
Sokrétű munkája során mindenkor aktív, kezdeményező magatartást tanúsított, nyitott volt a folyamatok megújítására, érdemi segítője a jogon belüli ellentmondások felszámolását szolgáló szakmai törekvéseknek.
Nagy hangsúlyt fektetett a szakmai ismeretanyag átadására, melynek során a jogi képzésben jelentős számú, magasan képzett szakember kerülhetett ki az egyetemi képzésből. Szakmai javaslatai mindig előremutatóak voltak, munkáját a hitelességre való törekvés szándékával végezte. Munkájával, kapcsolataival, emberségével, kapcsolatteremtő készségével kivívta környezete megbecsülését, bizalmát.
Ugyancsak rangos elismerésben részesült dr. Dóczi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinika idegsebész professzora, az egyetem professzor emeritusa, az MTA rendes tagja. Alaposan felkészült egyetemi tanár, igazi emberközpontú személyiség, aki kinyitotta és mások számára is elérhetővé tette a tudás útját. Vezetői munkájában, bárhol is dolgozott, a csapatmunkát helyezte előtérbe. Olyan szakmai csapatot nevelt ki maga köré, amelyben tudományosan minősített idegsebész szakorvosokkal, magasan képzett ápoló személyzettel, kiemelkedő színvonalú operációkat hajtottak végre az idegrendszer operálható betegségeinek sikeres gyógyítását illetően.
Az elért eredmények meggyőzték a betegeket arról, hogy a gyógyulás reményéért érdemes a pécsi klinikára jönni. Gyógyult betegek sokasága dicséri, mert orvosi tudásával, emberségével, elkötelezettségével, alázatával visszaadta az emberek hitét.
A 30 éves idén ünneplő pécsi Diagnosztikai Központ egyik alapítója, amelyben több mint kétmillió beteg sorsát, nagyban segítette a modern képalkotás.
A 7. Ifjúsági Tüke-díjat számos hazai és nemzetközi jogi versenyen való szerepléséért Jávorszki Bendegúz Hunor, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának harmadéves hallgatója kapta. Széleskörű aktivitása példaértékű az egyetemen belül és kívül, hazánkban és külföldön egyaránt. Tehetséges és felkészült, szorgalmas egyéniség, aki demonstrátor a Büntetőjogi Tanszéken, az ELSA pécsi titkára, a PTE ÁJK Kari Tanácsának tagja, valamint az Óriás Nándor szakkollégium alelnöke.
Gyakornokként rendszeresen részt vesz külföldi munkákban, hazai és nemzetközi jogi versenyeken, ahol a különféle jogi érvelés-technikai lehetőségek „éles” helyzetekben való bemutatására van lehetőség. 2022-ben és 2023-ban eredményesen szerepelt a nürnbergi nemzetközi büntetőjogi perbeszéd versenyen. 2023-ban OTD Büntetőjogi Perbeszédverseny „ügyész” kategóriában első helyezést, II. Országos Jogi Disputa versenyen második helyezést ért el. Figyelemre méltó eredményei és ismert személyisége a PTE és Pécs város hírnevét is öregbíti.
Elévülhetetlen érdemeket szerzett a gyógyszerészképzés indításában dr. Szabó László Gyula gyógyszerész, botanikus, a Pécsi Tudományegyetem oktatója, professzor emeritusa, akinek munkásságát emlékéremmel ismerték el. Munkahelyei, példás, sokrétű, elismerésre méltó életutat takarnak, amelyet a szerénység, de a folyamatos tenni akarás jellemez. A PTE Gyógyszerészeti Intézet professzora pályája során számos kutatási területen tevékenykedett, óriási tudása mellett azonban ki kell emelni tiszta emberségét, barátságos, közvetlen viselkedését, a természet, szülőföldje, Pécsnek és Baranya iránti. Szintén elismerésre érdemes, amit Horvát Adolf Olivér tudós botanikus, ciszterci tanár pécsi házának tatarozásáért és emléktáblájának elkészítéséért, emlékének őrzéséért tett és tesz.
Orvos- és gyógyszerésztörténeti munkássága szerteágazó, feldolgozta egyebek között Pécs patikatörténetét, de az ő nevéhez fűződik a Dr. Brantner Antal patikatörténeti múzeumának kialakítása, gondozása is.
A Mecsek teák, és egyéb gyógynövénytermékek készítésének szorgalmazója, többféle gyógytea összeállítója, a gyógynövények legkiválóbb ismerője. Aktív tagja a Magyar Tudományos Akadémia Botanikai Bizottságának, a Szent István Akadémiának, valamint az International Allelopathy Society-nek. Mindezek mellett hosszú éveken át a Pécsi Városszépítő és Városvédő Egyesület Környezetvédelmi Szakosztályának vezetője volt.
Az emlékérem díjazottjai között szerepel dr. Bélyácz Iván közgazdász, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának oktatója, professzor emeritusa, az MTA tagja, aki 1971 óta dolgozik a pécsi egyetemen, ahol eleinte vállalati gazdaságtant, az utóbbi negyedszázadban pedig beruházás-elméletet, vállalati pénzügyeket és kockázatelemzést oktat, melyek egyben kutatási területei is voltak. A Doktori Iskola vezetője, mely az igazán kiművelt emberek képzését biztosítja a KTK-n. Ugyanakkor nem csak Pécsett, Kolozsváron is tanít, magyar nemzetiségű közgazdászhallgatókat.
Elkötelezett oktatói pályafutásának egyik központi filozófiája a tudományra való nevelés. Motivált, elkötelezett, a változásokra gyorsan reagáló személyiség.
Példás tevékenysége, kutatómunkája, kapcsolatrendszere helyi szinten is nagymértékben hozzájárul az egyének, vállalkozások, vállalatok igényesebb tervező és a megvalósítást segítő, optimalizáló munkájához, mikro- és makroszinten egyaránt. Jelentős eredményeket ért el a beruházások döntési és finanszírozási ügyeiben, a vállalati teljesítmény-mérésének különböző aspektusait vizsgálva. Hazai és nemzetközi szaktekintély, aki munkáját a köz érdekében felelősségteljesen és hitelesen végzi.
Emlékéremmel ismerték el Tillai Gábor történész, muzeológus, idegenvezető, a Tájak Korok Múzeumok egyesület vezetőjének folyamatos, ambiciózus, és fáradhatatlan munkáját. A TKM mozgalom 1987 óta rendszeresen tájékoztatja a pécsi, baranyai polgárokat az aktuális régészeti feltárásokról, néprajzi eseményekről, a képtári gyűjtemények gyarapodásáról. A Tillai Gábor által irányított tevékenység jól szervezett, éves programokra épül, műveltségterjesztő, a résztvevők számára élményt adó események sorozata.
Sokat tett a klasszikus és kortárs művészet mind teljesebb bemutatásáért, ezért emlékéremmel tüntették ki dr. Bozóky Anita közgazdászt, aki mint művelődési menedzser kapcsolódott be Pécs város kulturális életének szervezésébe, munkája szinte valamennyi művészeti ágra kiterjedt. Kiemelt figyelmet fordított az irodalom, különösen a kortárs irodalom műveinek és szerzőinek bemutatására. Hosszú, vezetői éveket töltött a művészeti tevékenység másik bölcsőjében a Zsolnay Örökségkezelő területén, az itt végzett munkája nagymértékben hozzájárult az EKF sikeréhez, Pécs város kulturális életének gazdagodásához.
Az eseményen nem csak magánszemélyek, de szervezetek munkáját is elismerték. Civil szervezet kategóriában elismerésben részesült a 30 éve működő Pécs - Normandia Lions Club, mely mára nemzetközileg elismert szervezetté nőtte ki magát. A klub tagjai önzetlenül, elhivatottan és elszántan tevékenykednek. Példamutató összefogásuk és kezdeményezésük eredményeként elsőként a LIONS Szülőszállás valósult meg, amely az ország első olyan intézménye, mely azzal a céllal jött létre, hogy
a pécsi klinikákon kezelt, súlyos (többségében tumoros) betegséggel küszködő gyermekek szülei számára ingyenes szállást nyújtson a gyermekek gyógykezelésének teljes időtartama alatt.
Ma 10 szobában 28 ágy áll a szülők rendelkezésére. A minden igényt kiszolgáló ingyenes szülőszállás néhány év alatt a gyógykezelés elengedhetetlen részévé vált. 2010 óta üzemel a LIONS Suli Alternatív Napközi, mellyel a Club újabb állami feladatot vállalt fel. A Suli alapvető célja a tanulási nehézséggel, magatartási, illetve beilleszkedési zavarral küszködő és/vagy szociálisan hátrányos helyzetű általános iskolás gyermekek korrepetálása, tanulmányi felzárkóztatása, valamint szabad idejük tartalmas megszervezése. A Pécs-Normandia Lions Club kiemelkedően sokat tett és tesz a családokért, gyermekekért. Társadalmilag hasznos tevékenységével élhetőbbé teszi városunkat, gazdagítja Pécs szellemiségét, arculatát.
Az ünnepségen gyancsak elismerésben részesült a 65 éves évfordulóját ünneplő Jelenkor. A pécsi irodalmi és művészeti folyóirat
országunk egyik legjelentősebb, magas színvonalú folyóirata, mely nem csak országszerte határainkon kívül is ismert és olvasott.
A folyóirat modern arculatát Tüskés Tibor főszerkesztő alakította ki, az évtizedek során pedig olyan főszerkesztőket vonultatott föl, mint Szederkényi Ervin, Csorba Győző és Bertók László. A „Jelenkor” mai főszerkesztője, rangjának és minőségének őre, Ágoston Zoltán 1999-től áll a lap élén. A klasszikus modernség hagyományaiból is táplálkozó Mészöly Miklóst követően ide adták írásaikat az új nemzedékének tagjai, Esterházy, Nádas és társaik. A folyóirat rendszeresen közli a városhoz kötődő szerzők értékes műveit, tanulmányokat publikál a pécsi irodalom múltjáról, s hírt ad a pécsi irodalmi műveltség és tudományos élet fontos eseményeiről. A „Jelenkor” annak a pécsi hagyománynak az örököse, amelyet 1941-ben Várkonyi Nándor teremtett meg folyóiratával, a „Sorsunk”-kal.
Nélkülözhetetlen, hasznos munkájukért ugyancsak a díjazottak között szerepel a 75 évvel ezelőtt megalakult/újjáalakult Országos Mentő Szolgálat Pécsi Regionális Szervezete, Pécs város, és a régió mentési és betegszállítási feladatainak érdekében végzett, nélkülözhetetlen, hasznos, munkájáért.
Tevékenységüket elhivatottan, elkötelezetten, az ellátásra szorulókra kiemelt tekintettel, magas fokú empátiával, sokszor nehéz körülmények között is, színvonalasan végzik.
A szolgálatnál tevékenykedő bajtársak, hisznek a mentés fontosságában, és örömében. Hírnevük városunk polgárainak, a környező civil társadalom megbecsülését, a mentésben résztvevők felé irányuló őszinte bizalmat is jelenti. Külön kell hangsúlyozni, a társadalmi felelősségvállalás irányába ható innovációjukat, amellyel az életmentő ismeretek elsajátítását segítik a laikusok számára. Ugyancsak ki kell emelni a pandémia időszakában végzett elismerést érdemlő tevékenységüket. Az áldozatos szívvel végzett szolgálatukkal, a közösségért érzett szolidaritást példázzák.
Szívből gratulálunk minden díjazottnak!
A díjátadón készült képek forrása: bama.hu