Kiemelkedő tudományos esemény, a Nemzetközi Idegtudományi Konferencia vette kezdetét január 25-én a PTE ÁOK Grastyán Endre Elméleti tömbjében. A kétnapos, angol nyelvű, interdiszciplináris szimpóziumon számos neves előadó mutatja be a legújabb nemzetközi és hazai kutatási eredményeket a több, mint 400 érdeklődőnek. A rangos eseményen dr. Lénárd László, a PTE rector emeritusa, neurobiológus, dr. Buzsáki György híres agykutató, a PTE díszdoktora, dr. Christoph Koch vezető kutató, dr. Joseph LeDoux, a New York-i Egyetem professzora, valamint Boros János plenáris előadása révén az idegtudomány és a filozófia kérdéseibe is betekintést nyerhettek a résztvevők.
„Biofizikusként kifejezetten izgalmas területnek tartom az idegtudományt. Azt mondják, hogy az utolsó feltáratlan határvidék az űr, ezt nem vitatom. De talán vannak továbbiak, például az emberi agy.
A válasz arra a kérdésre, hogy az emberi agy képes lehet-e felfogni az emberi agy működését, még várat magára.
Bízom benne, hogy sikerül válaszokat találni” – köszöntötte a konferencia résztvevőit dr. Nyitrai Miklós, a PTE Általános Orvostudományi Kar dékánja.
Dr. Hernádi István, a Magyar Idegtudományi Társaság elnöke egy emléket osztott meg: „pontosan harminc évvel ezelőtt elsőéves PhD hallgatóként ültem a közönség soraiban hatalmas lelkesedéssel.
Az agyat akartam tanulmányozni, akármi is történjék.
Tegnap, ugyanígy a közönség soraiban ültem, és még mindig ugyanazt éreztem, ugyanúgy az agyat akartam kutatni, akármi is történjék. Ahogy Buzsáki professzor fogalmaz, ez a mi szenvedélyünk, lelkesedésünk tárgya, ez az életünk” – hangsúlyozta, majd hozzátette: „nagy örömömre szolgál, hogy a konferencia résztvevőnek kétharmada a Magyar Idegtudományi Társaság tagja.”
A magas színvonalú kongresszus első előadója dr. Lénárd László rector emeritus volt, egyben a Magyar Idegtudományi Társaság első elnöke, aki plenáris előadásában a neves tudományos társaság történetét tekintette át, egészen a kezdetektől napjainkig. „Az 1961-ban megalakult Nemzetközi Agykutatási Szervezet (IBRO) vált az idegtudomány világszintű átfogó egységévé, amelybe számos magyar kutató meghívást kapott, de csak kevesen tudtak valóban részt venni, a nyugatra való kiutazás nehézségei miatt. Ez nagy hátrányt jelentett a magyar kutatóknak a nemzetközi kapcsolatok létesítésében és a magyar idegtudomány fejlesztésében” – idézte fel dr. Lénárd László. A professzor mutatott 30 évvel ezelőtt készült képeket is az újonnan megalapított Magyar Idegtudományi Társaság első Idegtudományi Konferenciájáról, a közönség nagy örömére. A képeken Freund Tamás, Baranyi Attila, Karádi Zoltán, Szolcsányi professzor, Ábrahám István és még sok kutató volt látható, akik a közönségből sokak számára ismerős arcokként köszöntek vissza.
Majd Lénárd professzort dr. Buzsáki György közismert, Agy-díjas kutató követte a pódiumon.
„A kezdetektől fogva foglalkoztatta az emberiséget saját gondolkodása, a psziché, a lélek, az elme, és végsősoron emiatt kezdtük el tanulmányozni az agyat.
A kíváncsiság persze az ember egyik legnagyobb átka, hiszen emiatt dolgozunk nagyon-nagyon keményen, hogy válaszokat találjunk a minket foglalkoztató kérdésekre” – emelte ki lebilincselő plenáris előadásában a csordultig telt teremben a híres agykutató, dr. Buzsáki György.
A világ idegtudományi kutatói között régóta fennálló együttműködésekre alapozva a magyar idegtudományi közösség részvételével a konferencia szervezőbizottsága kiemelkedő programot állított össze. Az izgalmas plenáris előadások, szimpóziumok és informatív poszterek lehetőséget adnak, hogy a szakma nagyjai és a fiatal kutatók megvitassák az idegtudomány szakmai kérdésein túl a kapcsolódási pontokat más tudományágakkal. A szakmai tevékenység mellett a konferencia gálavacsorája lehetőséget teremtett kötetlenebb eszmecserére és színvonalas művészeti programra is. A konferencia vendégei Boros Mihály, Junior Prima díjas zongoraművészkoncertjét élvezhették.
Újabb komoly elismerést kapott Buzsáki György agykutató, a PTE díszdoktora »
Az ember tragédiája helyett az emberiség boldogsága - Buzsáki György tanácsai felvételizőknek »