close

Bosznia-Hercegovina napja

Bosznia-Hercegovina négy kiemelkedő egyetemének küldöttei érkeztek május 7-én a Pécsi Tudományegyetem Rektori Kabinetébe. Ez volt a Bosznia-Hercegovina nap kezdete, mely a Nemzetközi Igazgatóság elismert interkulturális sorozatában, az International Seasons keretében valósult meg.

A nap egy lendületes kerekasztal-beszélgetéssel indult. Tarrósy István professzor, a Pécsi Tudományegyetem Nemzetközi Igazgatóságának igazgatója kiemelte az összejövetel fontosságát, és kifejtette: „Ma egyesítjük erőinket, és ápoljuk a bosznia-hercegovinai kollégáinkkal kialakított kapcsolatokat.

Az egyetemek képviselői bemutatkozhattak, betekintést engedve intézményeik gazdag történetébe és tudományos eredményeikbe. A párbeszéd során a résztvevők az akadémiai együttműködés sokrétű dimenzióiban mélyedtek el.

Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora kiemelte az intézmények közötti kapcsolatok ápolásának fontosságát és azt, hogy

elengedhetetlen, hogy az erősségeket közösen aknázzák ki.

A kerekasztal-beszélgetésen Bosznia-Hercegovina gazdag kulturális öröksége és ellenálló képessége is kiemelt figyelmet kapott. "Bátorítjuk az oktatókat és a hallgatókat arra, hogy csereprogramokban vegyenek részt, és osszák meg tudásukat és szakértelmüket külföldi kollégáikkal" - mutatta be Nermin Sarajlić professzor, a Tuzla Egyetem tudományos és kutatási rektorhelyettese az egyetem nemzetköziesedési erőfeszítéseit, beleértve az Erasmus+-hoz hasonló mobilitási programokban való részvételt és a világszerte több mint 200 együttműködési megállapodásból álló hálózatot.

Sanja Bijakšić professzor, a Mostari Egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettese szenvedélyesen mutatta be azt, hogy egyeteme milyen mélyen elkötelezett a sokszínű és befogadó tudományos környezet megteremtése mellett. „Büszkék vagyunk arra, hogy sok nemzetiségű és élénk kulturális örökségű ország vagyunk” – jegyezte meg Bijakšić professzor. Kiemelte az egyetem közelmúltbeli akkreditációját, valamint hangsúlyozta, hogy az egyetem stratégiai fókuszát a nemzetköziesítés, a digitalizáció és az innováció jelenti.

"Több, mint 200 kétoldalú megállapodásunk van felsőoktatási intézményekkel a világ minden tájáról" - mondta Dalibor Kesic professzor, a Banja Luka Egyetem humán és anyagi erőforrásokért felelős rektorhelyettese. Hozzátette: „A nemzetköziesítés prioritás az egyetem stratégiájában.” Ranko Škrbić professzor, a Banja Luka Egyetem Orvostudományi Karának dékánja a karok közötti együttműködés és csereprogramok fontosságát hangsúlyozta. Különösen a különböző egyetemek orvostudományi karai közti eszmecserékben látott fantáziát, ezt tartja döntő lépésnek az akadémiai partnerségek és a tudásmegosztás előmozdítása felé.

Amalia Ramović professzor, a Szarajevói Egyetem nemzetközi együttműködésekért felelős dékánhelyettese szenvedélyesen beszélt Szarajevó művészeti közösségének rezilienciájáról a boszniai háború alatt. Kiemelte: "A művészet az, ahogyan túllépünk törékeny és átmeneti testi valónkon, és létünk valamiképpen transzcendentálissá válik. Ezért a művészet a Szarajevói Egyetem egyik fő tevékenysége." Ez a kitartó szellem mélyen rezonál Szarajevó kulturális örökségével, ami az egyetem figyelemre méltó eredményeiben is megmutatkozik, beleértve a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-díjat 2002-ben a "No Man's Land" című filmért.

Biljana Gutic-Bjelica, Bosznia-Hercegovina magyarországi nagykövete hangsúlyozta: "Kiváló kezdet és lehetőség ez egymás intézményeink népszerűsítésére, és arra,. hogy a fiatalokat és a hallgatókat megtartsuk ebben a régióban."

Tarrósy professzor is megerősítette ezt az érzést, hangsúlyozva a tartós párbeszéd és együttműködés szükségességét. „A tudomány, az oktatás és az innováció szintjén történő kommunikáció segít a problémák közös megoldásában” – jegyezte meg Tarrósy István. Betlehem József professzor, a Pécsi Tudományegyetem általános és stratégiai rektorhelyettese hangsúlyozta:

"A nemzetközi együttműködés kulcselem minden egyetemen, nem csak ebben a régióban, de nemzetközi szinten is."

A rendezvény részeként a Szarajevói Egyetem művészei bosnyák és magyar zeneszerzők kompozícióit szólaltatták meg a keleti és nyugati hagyományokat ötvöző zenei műsorral. A Belma Alić (cselló) és Belma Šarančić (harmonika) által vezetett előadás Bosznia-Hercegovina gazdag kultúráját és a civilizációk kereszteződéseként betöltött történelmi szerepét szimbolizálta. Az egyetemek a zene által fejezték ki azt, hogy a kulturális sokszínűség egyszerre választ el és köt össze minket, és arra biztatták a közönséget, hogy elmélkedjenek el arról, milyen szerepet töltenek be a művészetek abban, hogy elősegítsék azt, hogy megértsük egymást.

Az olyan kezdeményezések révén, mint amilyen az International Seasons rendezvénysorozat, a sokszínűséget ünnepeljük és párbeszédet generálunk a különböző kultúrák között. További információ a kulturális rendezvények kapcsán ezen a linken érhető el.

Cikk a témában:
További fontos fejlesztések határon innen és túl | UnivPécs (univpecs.com)

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni