close

Dr. Gáti István 70.

Barátai, jelenlegi és egykori kollégái köszöntötték 70. születésnapja alkalmából dr. Gáti István neurológust, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar oktatóját, a Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet egykori vezetőjét az MTA PAB székház nagytermében szeptember 23-án. 

„Első találkozásunk fiatal orvos korunkra nyúlik vissza” – emlékezett vissza dr. Figler Mária egyetemi oktató, aki elsőként köszöntötte az ünnepi alkalomból összegyűlteket. „Mindannyian tudják, hogy ha valamelyik klinikumnak gondja van, akkor a belgyógyászt hívja segítségül. És a belgyógyász kit hív? A neurológust!” idézte fel, miként hozta össze a sors az első konzílium keretében dr. Gáti Istvánnal, aki minden alkalommal „alázattal és segítőkészséggel” érkezett, mikor hívták.

„Az Egészségtudományi Kar úgy tudott kiteljesedni egyetemünkön, hogy egykori, illetve aktív orvosokat is be tudtak vonni a munkába. Ez fontos és tartalmilag meghatározó lépés volt a kar életében”húzta alá dr. Bódis József, az egyetemet fenntartó alapítvány elnöke, majd hozzátette: „Élvezd a szakmád, a családoddal töltött időt, az életet, és mindazt, ami számodra a közösséget, a Pécsi Tudományegyetemet jelenti.”

A kiváló szakember és oktató eddigi munkásságát röviden dr. Ács Pongrác, a PTE ETK dékánja foglalta össze.  
„Egészen biztos, hogy professzor úr csúcstartó az elmúlt évben, hiszen ő az egyik legnépszerűbb a bizottsági elnökök között. Ha mind a PhD-s, mind a habilitációs üléseket figyelembe vesszük, azt láthatjuk, hogy ő vezette a legtöbb ilyen jellegű bizottságot” – emelte ki az ETK dékánja.

Ugyancsak köszöntötte a professzort a jeles alkalomból dr. Ágoston István, a PTE ETK Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet igazgatója, dr. 
Gáti István utódja, aki beszédében elmondta, hogy a professzor úr személyében nem csupán egy kiváló szakembert és tudóst, hanem  ami a legfontosabb , egy igazán jó embert is megismerhetett.

Az ünnepi köszöntőket követően dr. Gáti István barátai emlékeztek vissza az együtt töltött évekre, a közös munkára, annak a nehézségeire és örömeire. Dr. Koltai Mária főorvos fotók segítségével idézte fel az egykori szakmai bölcsőt” a Rét utca 2. szám alatt, ahol gyakran kellett kreatívnak lenniük és olykor „kézműves technológiával” voltak kénytelenek dolgozni. A visszatekintések mellett az ünnepelt tudományos tevékenységéhez kapcsolódó előadások is elhangzottak.

  • Dr. Koltai Mária főorvos: Örökségünk: érdem és hűség
  • Dr. Vécsey László egyetemi tanár, akadémikus: Sclerosis multiplex diagnózisa és terápiája a 80-es évek elején ás ma.
  • Dr. Bódisné dr. Zámbó Katalin egyetemi tanár: A sugárzó elme, avagy a nukleáris neurológia rejtelmei
  • Dr. Pál Endre egyetemi tanár: Az izombiopszia 40 éve a Pécsi Neurológiai Klinikán. Eszköz a személyre szabott orvoslásban.


Dr. Gáti István 1978-ban szerzett orvosi diplomát még a PTE Általános Orvostudományi Karán, majd tudományos munkásságát, valamint PhD tanulmányait Svédországban folytatta. 1992-ben megszerezte az Orvostudományok Kandidátusa címet, nem sokkal később neuropathológia szakképesítés szerzett, majd sikeresen habilitált. 2014-től a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Dietetika és Táplálkozástudományi Intézetének igazgatója. 2024 augusztus 20-a alkalmából Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere, Zsigó Róbert a minisztérium miniszterhelyettese és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár magas színvonalú munkájáért a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést adták át. dr. Gáti Istvánnak.

 

 

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni