close
CímlapEgyetemi életMagyar kultúra és tudomány határok nélkül

Magyar kultúra és tudomány határok nélkül

2024. december 07.

Különleges eseménynek, az Amerikai Magyar Tanárok Egyesülete Éves Konferenciájának ad majd otthont 2025 nyarán a Pécsi Tudományegyetem. Az 1974-ben alapított szakmai és tudományos szervezet a magyar kultúra oktatásával és terjesztésével foglalkozik. A konferenciáról dr. Fodor Mónikát és Máté Zsoltot, az esemény szervezőit kérdeztük.

Az American Hungarian Educators Association (AHEA) éves találkozójának Pécsre érkezése újabb bizonyítéka annak, hogy a város és az egyetem a nemzetközi tudományos élet és a kulturális események fontos központjai.
Az AHEA-t olyan az Egyesült Államokban élő magyar származású, többnyire elsőgenerációs bevándorlók hozták létre, akik munkája szakmai körökben elismert, a felsőoktatás területén pedig kiemelkedő karriert futottak be. A többi hasonló magyarságőrző szervezethez képest az AHEA alapítói elsődlegesen az intellektualitásra helyezték a hangsúlyt, lehetőséget kívántak biztosítani arra, hogy egymás szakmai munkájáról értekezzenek, ugyanakkor a magyarságuk is előtérbe került. Tagjai közül többen kutatták akkor is, most is a magyarságot.

„Az AHEA érdekessége, hogy már teljesen beleépült az egyetemi létbe, és így is igyekeznek azt fenntartani. Míg az összes többi szervezet, főként a kulturális, szabadidős tevékenységek köré építkezik, addig az AHEA nem, az egészen egy professzionális irányba ment el, annak érdekében, hogy egy fenntartható amerikai-magyar szervezet lehessen” – mondta dr. Fodor Mónika, a PTE Anglisztika Intézet egyetemi docense, a konferencia egyik szervezője.

Az éves szakmai konferenciát minden évben máshol rendezik meg, de minden ötödik évben a Kárpát-medence egyik felsőoktatási intézménye vállalja annak megszervezését, a tagok vendégül látását.

„A konferencia jelentősége az egyetem szempontjából elsősorban a nemzetköziesítés. A szervezeten belül mostanra lezajlott egy nagy fiatalítás, az amerikai egyetemekkel kapcsolatban levő fiatalabb tagok, akik bizonyos területeken - kulturális antropológia, irodalom, természettudomány - már elismertek, nagyon jól rálátnak erre a közegre, emellett ismerik a Pécsi Tudományegyetemet” – hangsúlyozta dr. Fodor Mónika.

A többnapos konferencián jellemzően nagy hangsúlyt kapnak az irodalmi témák; vannak antropológiai, etnográfiai szekciók, az utóbbi években pedig előtérbe került a média, a filmkommunikáció, valamint a zenetudomány is, így a jövő évi esemény is ezen témák köré szerveződik.

A rendezvényt „idén a Fulbright is kiemelt eseményeként kezeli, ahhoz kapcsolódva alumni találkozót is szeretnének itt Pécsen, vagyis az egyfajta kihelyezett eseményük lenne” – ismertette dr. Fodor Mónika, majd hozzátette „Van egy kemény mag, jó értelemben, akik mindig kihasználják a találkozó adta lehetőséget és azzal egyidőben jönnek vissza Magyarországra.”

Az elsődlegesen szakmai előadásokat felvonultató eseménysorozat a tervek szerint jövőre is egy filmvetítéssel veszi majd kezdetét, melynek célja, hogy résztvevők az első napon egy informális program keretében gyűlhessenek össze. A konferencia zárónapján, a korábbi alkalmakhoz hasonlóan helyet kap majd egy gálavacsora, illetve a már ikonikusnak számító villányi program is.

A Kárpát-medencében rendezett éves találkozót ugyanakkor minden alkalommal kiegészíti egy nagyobb volumenű kirándulás is, melyet azúttal napi kirándulások formájában valósítanak meg.

A tervezett programot Máté Zsolt, a PTE Babits Mihály Gimnázium informatika-történelem szakos tanára szervezi, aki jelenleg történelmi területen doktori tanulmányokat is folytat.

„Bár az AHEA-nak vannak magyarországi egyetemeken dolgozó tagjai, a gerincét amerikai egyetemeken dolgozó magyar kutatók adják. Számukra a két évente (most hosszabb szünet után) Magyarországon megrendezésre kerülő konferencia a rokonlátogatás mellett a konferenciát követő kirándulás(ok) révén is vonzó. Ezúttal négy egy napos utazást tervezünk a konferenciát követő héten” – mondta Máté Zsolt. A tervezett útvonalak között szerepel egy Dráva menti, Eszéket érintő kirándulás, ahol a résztvevők bejárnák az erődöt, illetve felvennék a kapcsolatot a helyi magyarsággal is. Vukováron tervezetten felkeresnék a délszláv háborúhoz kapcsolódó emlékhelyeket, így a Víztornyot, vagy a katonai emlékparkot. A szervezők emellett egy Dél- és Nyugat-Baranyát bejáró nappal (Szigetvár vára és a Turbék nyomai, református fakazettás ormánsági templomok, Siklós) is számolnak, illetve hasonló tematikában felkeresnék Mohácsot és valamely közelebbi tolnai települést is.
„A fő szervező elv Baranya és Dél-Nyugat-Magyarország gazdag történelmi és kulturális örökségének bemutatása.

Egy olyan csomagot kívánunk összeállítani a konferenciára érkezőknek, hogy ne csak szakmai kapcsolatokra és sikerekre tegyenek szert, de mint „konferenciaturista” is gyarapodjanak életre szóló élményekkel.

Az angolszász amerikai történelemhez képest idősebb épületek, legendák, történelmi emlékhelyek és a „nagy olvasztótégelyhez” hasonló multietnikus vidék sok résztvevő érdeklődését felkeltheti. Természetesen a kirándulásokhoz kapcsolódóan borkóstolókkal, vacsorákkal a vidék gasztronómiájába is bepillantást nyerhetnek majd a résztvevők” – osztotta meg a terveket Máté Zsolt.

Az AHEA 49. Éves Konferenciát 2025. június 19 és 21 között rendezik meg az MTA PAB székházában.

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni