close
Címlap1. A szegénység felszámolásaBabitsos diákok segítettek egy hátrányos helyzetű családon

Babitsos diákok segítettek egy hátrányos helyzetű családon

Példaértékű kezdeményezésben vettek részt idén is a Pécsi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Babits Mihály Gimnáziumának tanulói, melynek célja egy hátrányos helyzetű család megsegítése volt. A diákok a kötelező 50 órás közösségi szolgálat keretében hulladékpapírból, fűrészporból és vízből egy teljes fűtési szezonra elegendő fűtésrásegítő papírbrikettet “gyártottak” le.

A Pécsi Tudományegyetem Magyarország legzöldebb egyetemeként igyekszik élen járni a fenntartható közösségek kialakításában, melyre az elmúlt időszakban több jó példával szolgált. A PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Babits Mihály Gimnáziuma diákjainak brikettkészítő projektje precedens értékű, és mutatja, hogy már egy kisebb összefogás is képes jobbá tenni mások életét, ez alkalommal egy hátrányos helyzetű családét. Az intézmény kiemelt célja a szociális érzékenyítés, a fenntarthatósági szemléletmód átadása.

„Örömmel támogattuk a kezdeményezést, amely amellett, hogy nemes célt szolgál, elősegíti a hulladék-újrahasznosítást, továbbá a környezeti és társadalmi felelősségvállalásra való törekvésben, illetve a diákok körében az arra történő nyitottság, fogékonyság kialakításában is nagy szerepet játszik. Nagy örömünkre szolgál, hogy egyazon célért folytatott erőfeszítéseinket az együttműködő partnereinkkel közösen tudtuk megtenni. A projekt a PTE Kancellária, a PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Babits Mihály Gimnáziuma, a PTE Zöld Egyetem Programiroda, valamint a Mecsekerdő Zrt., illetve a szentlőrinci Agro-Porta Kft. együttműködésében valósult meg” – mondta el Decsi István, a PTE kancellárja.

Decsi István kancellár is segített a brikettek családhoz történő eljuttatásában

„A PTE Zöld Egyetem Program koncepciójának építőköve a fenntartható fejlődési célok megvalósítását szolgáló szemléletformálás. Kiemelten fontos, hogy fejlesszük, és kiterjesszük a zöld filozófiát, népszerűsítsük a környezettudatos gondolkodást. A tudatosság kialakítása érdekében a Pécsi Tudományegyetem kiemelt figyelmet szentel és teret biztosít a diákok célirányos edukációjára, hogy a „zöld” szemléletmód a mindennapjaik alapvető elemét képezhesse” – emelte ki Kulcsár Tünde, a PTE Zöld Egyetem Programiroda vezetője.

Az intézményben zajlik a digitális átállás, azonban még így is jelentős mennyiségű papír kerül az iskola szelektív hulladékgyűjtőibe. Az elkészült tömörített papírtéglák a fa, szén, vagy pellet mellé remek fűtésrásegítést jelentenek.

Nem kevés brikettet gyártottak le a diákok...

„A brikettek előállításában a közösségi szolgálatos órák keretében Babitsos diákok működtek közre. A munkát testnevelés szakos kollégám fogta össze, akinek ez szívügye. Harmadik éve dolgozunk a briketteken,

ez a második csomag, amit útjára indítunk.

A fűtőanyag a fűtési szezon végéig biztosítja a meleget a rászoruló családnak. Fontos megemlíteni, hogy intézményünk közösségi szolgálati gyakorlatának ellenőrzésekor az Oktatási Hivatal is felfigyelt a jógyakorlatra, melynek nagy része van abban, hogy február 14-én Budapesten átvehetjük a Nemzeti Pedagógus Kar „Kiváló IKSZ Program” díját. A PTE kancellárja, Decsi István a kezdetektől támogatta a jó ügyet, ezért köszönetemet fejezem ki intézményünk nevében” - mondta Sulyok Andrea, a PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Babits Mihály Gimnáziumának intézményegység-vezetője.

„A lényeg talán nem is az, hogy mit, hanem hogy azt milyen céllal csináljuk. A leghátrányosabb helyzetű családokon szerettünk volna segíteni. Amikor 2022 nyarán beharangozták az energiaválságot, mindenki a fejét fogta, hogy mi lesz. Az életben a két legrosszabb helyzet éhezni és fázni. Eszembe jutott egy talán működtethető ötlet, amivel iskolánk és tanulói tudnának segíteni olyanokon, akik nem fogják tudni megfizetni a gázt, vagy a tűzifát, és egyedül maradnak fűtés nélkül. A projektnek köszönhetően a diákok itt az iskolában tudják teljesíteni a kötelező 50 órás közösségi szolgálatot, ami az érettségire bocsátás feltétele.

A diákok nagyon lelkesek, van pár tanuló, aki szívügyének érzi ezt a kezdeményezést és folyamatosan részt vesz benne, segíti az újonnan csatlakozókat”

– tette hozzá Pintér Gergő, a projekt kezdeményezője, a PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Babits Mihály Gimnáziumának tanára.

Kottász Gergely

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni