close

Tekerj a változásért

25 bicikli, 25 új elköteleződés a fenntarthatóság mellett, ünnepélyes keretek között adta át a Pécsi Tudományegyetem Zöld Egyetem Programirodája és a PTE OIG Sportiroda a dolgozóknak szánt kerékpárokat, a „Járj kerékpárral dolgozni az egyetemre!” kezdeményezés keretén belül, amellyel immár második alkalommal ösztönzik az intézmény munkatársait arra, hogy két keréken érkezzenek munkába.

A május 12-i átadón a napsütés is partner volt a környezettudatosságban: derűs hangulatban, lelkes tekintetekkel és természetesen kerékpárokkal telt meg a helyszín. A PTE vezetősége nemcsak bicikliket adott át, hanem irányt is mutatott a karbonsemlegesebb, egészségesebb és élhetőbb mindennapok felé.

A Pécsi Tudományegyetem fenntartható közlekedés iránti elkötelezettsége jó példája annak, hogyan lehet egy intézmény működését a környezeti szempontok figyelembevételével fejleszteni – még akkor is, ha a változás nem mindig egyik napról a másikra történik.

A fenntarthatóság nem egyetlen döntés vagy tökéletesség kérdése, hanem folyamatos törekvés: apró, de tudatos lépések sorozata, amelyek együtt valódi eredményhez vezetnek.

A PTE munkatársai, ha erre lehetőségük van, úgy egyre többen választják a fenntarthatóbb közlekedési megoldásokat. A Zöld Egyetem Program keretében az intézmény több szinten segíti elő az alacsony kibocsátású közlekedési formák terjedését: a kerékpárhasználat, az elektromos járművek támogatása vagy a logisztikai folyamatok átgondolása mind ebbe az irányba mutatnak. A kerékpáros közlekedés ösztönzése különösen fontos elem, nemcsak környezeti, hanem gyakorlati szempontból is: enyhíti a parkolási gondokat, csökkenti a városi zajt és hozzájárul az egészségesebb életmódhoz. Ezek a változások nem látványosak, de annál jelentősebbek – és mindannyiunk felelőssége, hogy amikor tehetjük, hozzátegyünk valamit. – hangsúlyozta Decsi István a PTE kancellárja, majd így folytatta: „Örömmel látom, hogy nem csak pécsi kollégák jelentkeztek, hanem például Mohácsról is vannak résztvevők.

Ez is azt mutatja, hogy van igény arra, hogy ne csak lokálisan, hanem az egyetem más telephelyein is jelen legyen ez a szemlélet.”

Szerinte minden pedáltekerés hozzájárul ahhoz, hogy egy intézmény ne csak tanítson, de példát is mutasson. A Zöld Egyetem Program egyik célja, hogy az alacsony CO2 kibocsátású közlekedési formák – mint a kerékpározás – ne alternatívák legyenek, hanem a normális választás.

A kancellár emlékeztetett: már több mint 1600 biciklitároló áll a dolgozók rendelkezésére az egyetem területén, és

a cél az, hogy a kollégiumoknál és más telephelyeken is folytatódjon a fejlesztés.

Kulcsár Tünde, a Zöld Egyetem Programiroda vezetője szintén büszkén szólt a résztvevőkhöz: „A jövőben is szeretnénk további kerékpárokat biztosítani munkatársaknak, emellett elektromos kerékpárokra is indult program. A cél, hogy természetes legyen a zöld közlekedési forma választása. …

Minden zöld lépés számít! Tarts velünk a zöld úton!”

– buzdította a résztvevőket. A program népszerűségét mi sem mutatja jobban, mint hogy idén is kétszeres túljelentkezés volt. A fenntartható közlekedés egyre többeknek nem kötelező kompromisszum, hanem tudatos döntés, ami pozitív hatással van a városi életminőségre is.

Az új biciklik egy éven keresztül segítik majd a nyerteseket abban, hogy könnyebben, gyorsabban és zöldebben érjenek be az egyetem falai közé.

A PTE újabb lépést tett egy élhetőbb, környezettudatosabb intézményi működés felé. Ha a fenntarthatóságot valóban komolyan gondoljuk, akkor azt nemcsak kampányokban, hanem reggeli induláskor, a munkahelyre vezető úton is meg kell élni – lehetőleg két keréken.

Kovács-Csincsák Mercédesz

Kovács-Csincsák Mercédesz

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni