close
Címlap12. Felelős fogyasztás és termelésBaranyai Agrár Nap a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetében

Baranyai Agrár Nap a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetében

Hagyományteremtő szándékkal rendezték meg az első Baranyai Agrár Napot augusztus 25-én a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének mesés panorámájú Szentmiklós hegyi telephelyén. A Csemegeszőlő Mintakert átadását követően, amely a nyitó rendezvény is volt egyben, a rangos szakmai nap az aktualitásokról, innovációról szólt, valamint szakmai díjakat adtak át. Az eseményen dr. Nagy István agrárminiszter, dr. Juhász Anikó az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára, Jakab István, a MAGOSZ elnöke, valamint dr. Miseta Attila, a PTE rektora is részt vett. 

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Baranya Vármegyei Igazgatósága még 2022-ben hozta létre az azóta dinamikusan működő Baranyai Agrárkerekasztalt, amely a Baranya életében különös súllyal megjelenő agrárszektor stratégiai fejlesztési ügyeivel foglalkozik és havonta tart egyeztetéseket. Az agrárkerekasztal célul tűzte ki, hogy a szektort megillető szakmai rendezvényt szerveznek. Ez a Baranyai Agrár Nap, amely a vármegye legjelentősebb agrár eseménye, amelyet várhatóan évente rendeznek meg. 

“A PTE SZBKI több mint hetven éve foglalkozik szőlőnemesítéssel, és a ránk bízott feladatok közé tartozik az is, hogy azt a közel 1800 szőlőfajtát, megfelelő állapotban és a kutatók számára megfelelő minőségben őrizzük és ezt az állományt továbbfejlesszük. Ennek mérföldköve volt a mai nap, amikor egy csemegeszőlő ökokertet avattunk, ahol be tudjuk mutatni a lehetőségeket, hogy

sokkal kisebb ökológiai lábnyommal, sokkal kevesebb növényvédő szerrel hogyan tudjuk felvenni a versenyt a külföldi csemegeszőlővel itt, Magyarországon”

- emelte ki Madaras Zoltán, a PTE SZBKI elnöke és az agrárnap házigazdája. Ezután hozzátette: “az intézet szolgáltatásai bővültek, ennek az eredményét látjuk itt most, hiszen rendezvényhelyszínként is kiajánljuk a termeinket.” 

A gazdasági környezet, az időjárási körülmények, és a fogyasztói szokások gyors és drasztikus változása miatt a mezőgazdaságban is szükséges a változtatás, hangsúlyozta dr. Nagy István agrárminiszter a rendezvényen. Ennek egyik módja lehet például a csemegeszőlő termesztés, amely terén a jó minőségű és finom hazai termés arányát növelésére nyílik lehetőség, így még környezetbarátabbá válhat az ágazat. 

Az egynapos fórumon pódiumbeszélgetések, szekcióülések során vitatták meg a közös agrár témájú stratégiai terveket, káreseményeket, innovációs lehetőségeket, valamint szakmai díjakat adtak át.

Tóth Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni