close
CímlapTudományOrszágos elismerést kaptak a PTE kutatóhelyei

Országos elismerést kaptak a PTE kutatóhelyei

2025. február 17.

A Pécsi Tudományegyetem kutatási infrastruktúrái jelentős elismerésben részesültek a „KFI ökoszisztéma fejlesztése” elnevezésű, ötmilliárd forintos GINOP Plusz projekt nyitórendezvényén, amelyet február 6-án tartottak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal és a Nemzeti Innovációs Ügynökség jóvoltából. A program célja a hazai kutatási-fejlesztési és innovációs környezet fejlesztése, a kutatóhelyek modernizálása és nemzetközi versenyképességük növelése.


Forrás: NKFI Hivatal

A PTE rendkívül aktívan vett részt a minősítési folyamatban: összesen kilenc új infrastruktúra jelentkezett minősítésre, míg két meglévő kutatóhely teljesítette a szükséges monitoring beszámolót. A minősítési rendszer célja, hogy azokat a kutatóhelyeket és infrastruktúrákat azonosítsa, amelyek

nemzetközi szinten is versenyképes színvonalat képviselnek,

valamint elősegítik a kutatási eredmények gyakorlati alkalmazását és a gazdasági hasznosulást.

A nyitórendezvényen elismerésben részesült infrastruktúrák között négy PTE-s kutatóhely is helyet kapott:

  • Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium (SZKK)  – kiváló minősítés
  • Nemzeti Sporttudományi és Életmód Kutatási Infrastruktúra Hálózat (ETK)  – kiváló hálózat minősítés
  • Innovatív Orvosi Technológiák Központja (ÁOK)  – kiváló minősítés
  • Nagy Intenzitású Terahertzes Laboratórium (TTK)  – ígéretes minősítés

 Így immár a PTE hat kutatóhellyel rendelkezik, mely megkapta a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra címpályázatának minősítését. 2021-ben a következő kutatóközpontok kapták meg a kiváló minősítést:

  • 4-es Biológiai Biztonsági Szintű Virológiai Kutatási és Oktatási Központ  – kiváló minősítés
  • Magyar Genomika és Bioinformatika Központ  – kiváló minősítés


Dr. Lengyel László, az NKFI Hivataltudományos és nemzetközi elnökhelyettese| Forrás: NKFI Hivatal

A nyitórendezvényen dr. Lengyel László, az NKFI Hivatal tudományos és nemzetközi elnökhelyettese és dr. Fülöp Zsolt, a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság elnöke tanúsítványokat adott át a minősítést elnyert kutatóhelyek képviselőinek. A most elismert infrastruktúrákkal együtt

Magyarországon már 111 minősített kutatási infrastruktúra működik,

amelyek elősegítik a tudományos kiválóságot és az ipari együttműködéseket.


Szentágothai János Kutatóközpont

A PTE folyamatosan bővülő és fejlődő kutatási infrastruktúrája jelentős szerepet játszik abban, hogy az egyetem egyre erősebben kapcsolódjon a nemzetközi tudományos élethez.

Az új minősítések is azt mutatják, hogy az egyetem kutatói közössége elkötelezett a tudományos kiválóság és az innováció iránt, és egyre nagyobb szerepet vállal az ország kutatás-fejlesztési ökoszisztémájában.

A kutatási infrastruktúrák minősítési rendszere nemcsak az akadémiai közösség számára nyújt visszajelzést, hanem segíti az ipari és gazdasági szereplőket is abban, hogy megtalálják azokat a kutatóhelyeket, amelyek a legmodernebb technológiákkal és tudományos eredményekkel támogatják innovációs projektjeiket. A PTE számára a most elnyert minősítések nemcsak presztízst jelentenek, hanem lehetőséget biztosítanak arra is, hogy az egyetem kutatóhelyei még szorosabban együttműködjenek hazai és nemzetközi partnereikkel.

Kiváló Kutatási Infrastruktúra

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni