Mi a tudomány, a gazdaság, az egyes vállalatok szerepe a jelenlegi folyamatosan átalakuló környezetben, melyet egyre inkább átitatnak a technológiai újítások és amelyben a korábbinál sokkal gazdaságosabban, takarékosabban kell bánnunk az erőforrásainkkal? Egyebek között erre kereste a választ a PTE Műszaki és Informatikai Kar idei ’IN-BETWEEN’ mottójú – MIK PARTNERS szakmai rendezvénye.
Az esemény lehetőséget biztosított a MIK partneri együttműködéseiből származó oktatási, kutatás-fejlesztési és innovációs eredmények széles körű bemutatására, valamint a partnerkapcsolatok erősítésére. Az idei szakmai napon, folytatva a korábbi évek növekedését, már közel 30 szekcióban zajlottak előadások különböző témakörökben.
Fotó: PTE MIK
Dr. Medvegy Gabriella, a PTE Műszaki és Informatikai Kar dékánja a megnyitó keretében röviden beszámolt arról, hol tart ma a 3261 hallgatóval rendelkező kar, mely méltán büszke a falai között született munkákra, ötletekre és innovációkra. Az oktatók és tanítványaik számos hazai és nemzetközi sikert könyvelhettek el az idei évben is, kezdve a MIK Póznamókus csapatának Challenge.ON 2024 hallgatói versenygyőzelmével. A dékán emellett kitért az előző napon aláírt egyezményre a PTE és a Metropolitan State University of Denver között, melyhez kapcsolódóan december közepéig egy fotókiállítás is megtekinthető a kar aulájában.
Az eredmények ismertetése után Kovács Norbert, a PTE MIK Hallgatói Önkormányzatának elnöke egy teljesen más, kevésbé ismert oldaláról mutatta be a hallgatói életet. Megtudhattuk, hogy az intézményben nem csak remek műszaki szakemberek, mérnökök, építészek és informatikusok, de kiváló sportemberek is tanulnak. Idén részt vett a Párizsi Olimpiai játékokon a kar mérnökinformatikus hallgatója, Jászó Ádám úszó, a MIKingek pedig leuralták a közelebbi vizeken zajló PTE Sárkányhajó Regatta dobogóit mind evezésben, mind főzésben.
Bocz Gábor, a Baranya Vármegyei Mérnöki Kamara elnöke a MIK HÖK elnök gondolatmentét folytatva beszélt a BVMK Sportegyesületéről, mely jelen pillanatban 10 sportágat ölel fel. Szakmaibb vizekre evezve az elnök bemutatta a Mérnök Liget fejlesztési koncepcióját, mely egyelőre a kezdeti szakaszban jár. Bocz Gábor minden hallgatót arra bíztatott, pályázzanak ötleteikkel hiszen mindannyiunk érdeke, hogy a PTE MIK közelében található Rókus-dombon kialakított liget ne csak látvánnyal, de funkcióval is szolgálja a város polgárait. A feladatot nem sokkal korábban kiadták a mesterséges intelligenciának is, amely igen futurisztikus ötleteket vázolt fel, és amelyeket az aulában helyet kapott Mérnök Liget tervei kiállításon meg is lehet tekinteni.
A Pécs Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara részéről a plenáris főelőadást Inotai István, a Körber Hungária Kft. ügyvezetője tartotta Reziliencia a BANI világában – „In between” by Körber címmel. A prezentáció kitért Baranya vármegye gazdasági helyzetére, a régiót meghatározó vállaltokra, illetve az abban rejlő fejlődési lehetőségekre. Az ügyvezető kiemelte, napjainkban nem csak az fontos, mit és milyen technológiával gyárt egy vállalat, hanem az is, mennyit invesztál a holnapba.
Ezt követően a magyarországi BOSCH csoport részéről Somogyi András, a Magyarországon és az Adria régióban a humán erőforrásért felelős alelnök tartott prezentációt Automotive Industry today and tomorrow címmel.
Fotó: Szentendrei Antal
Az előadás után a Robert Bosch Kft. képviselője és a PTE Műszaki és Informatikai Kar dékánja ünnepélyes keretek között együttműködési megállapodást írt alá ipari és oktatási kooperáció tárgyában. A szerződés keretében a Robert Bosh Hungary támogatja a PTE MIK kiemelkedően tehetséges hallgatóit, illetve legkiválóbb oktatóit és kutatóit is.
Fotó: Szentendrei Antal
Ennek mentén
elismerő és ösztönző programot dolgoztak ki, melyeken keresztül az említettek színvonalas és innovatív tudományos eredményeket érhetnek el.
A globálisan jelenlévő nagyvállalat folyamatos együttműködésre törekszik a meghatározó hazai felsőoktatási intézményekkel, különös tekintettel a mérnöki, informatikai, gépészeti és elektronikai tudományterületeken tevékenykedő egyetemekre, elsősorban azzal a céllal, hogy az oktatás tapasztalatait és az abban résztvevő kiemelkedő hallgatókat saját tevékenységébe integrálja, valamint, hogy az egyetemeken zajló tevékenységeket oly módon támogassa, hogy annak eredményei a fizikai felhasználás keretében is hasznosulhassanak.
A megnyitót és plenáris előadásokat követően a „Jutalmazzuk a kiválóságot!” hallgatói ösztöndíj okleveleit vehették át azok az elsőéves hallgatók, akik az adott szakon a legmagasabb pontszámmal kerültek be a karra. A 150 000 forintos ösztöndíjjal járó elismerést a kar dékánja, illetve a támogató partnerek képviselői adták át a hallgatóknak.
A nap folyamán először adták át a Körber Innovation Hallgatói Innovációs Ösztöndíjat, felavatták a HÖK számára a kar oktatói és hallgatói által tervezett új térsort, illetve az is kiderült, kik kapták a Dél-Dunántúli Építész Kamara Forbát Alfréd Építészeti Díját.
A rendezvény során lehetőség volt az alábbi kiállításokat is:
Baranya Vármegyei Mérnöki Kamara - Mérnök Liget tervei
Építészmérnök és építőművész szakos hallgatók munkái – Építészelméleti tablókiállítás
„Lakhatás 25m2-en…” - MICROHOME MIK pályázat nyertes pályaműveinek bemutatása
„Denver pécsi szemmel” fotókiállítás
Borítókép: Szentendrei Antal