A térinformatika nemzetközi napja alkalmából a PTE Természettudományi Kara november 20-án ismételten megrendezte a GIS Day-t, ami ebben az évben teljes új formát kapott. A megszokott szakmai előadások helyett a gyakorlaté és a középiskolásoké volt a főszerep.
Az elsősorban középiskolásokból álló érdeklődőket dr. Trócsányi András, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar dékánja köszöntötte, aki elmondta, az idei esemény merőben más, mint a korábbi években, ezúttal nem a kar és a vállalati szektor képviselői tartanak egésznapos előadásokat, helyette az érdeklődőket kisebb csoportokban ismertetik meg a térinformatika különböző, izgalmas területeivel.
„A karon a térinformatika, avagy GIS oktatás már komoly történelmi hagyományokra tekint vissza, már a földrajz képzésnek meghatározó elemévé vált” – mondta dr. Trócsányi András, aki röviden a kart és annak intézeteit is bemutatta, emellett invitálta a jelenlévőket a november 26-ai kari nyílt napra is.
A középiskolásokat a szervezők külön csoportokra bontották, majd az Ifjúság úti campus különböző szegleteiben vetésforgóban fél órás előadások keretében ismertették meg velük a térinformatika egyes területeit. A fiatalok betekintést kaptak a 3D modellezés, a műholdas mérések, a térinformatikai szoftverek és online platformok, és a térképészet világába.
Dr. Pirkoffer Ervin a Terepasztal és távérzékelés - térképek megismerése digitális terepasztalok segítségével szekcióban adott rövid áttekintést a földrajzról, illetve magáról a térinformatika jelentőségéről, majd egy terapasztal segítségével modellezte a középiskolások, miért nem elegendő csak virtuálisan modellezni a különböző környezeti hatásokat és jelenségeket.
„A számítástechnika bizonyos határon túl már nem tudja visszaadni a valóságot. Van, amit a számítógépes programok nehezen modelleznek le, ellenben egy terepasztallal, például a természet kiszámíthatatlanságát” – magyarázta az oktató.
A bemutató során egy különböző szemcseméretű homokos-jellegű terepen haladt végig a víz, akár csak a Dráva, önfejűen, amerre tudott, utat tört magának. A látottak alapján szó esett a folyók tulajdonságairól, a víz útjáról, hogy miként viselkedik a csapadék egy erdős területen, illetve a városi környezetben.
A diákok láthatóan élvezték az egyes bemutatókat, és igen nagy érdeklődést mutattak a különböző szoftverek és online megoldások iránt.
Korábbi cikkeink a témában:
Fotogrammetria, mint térinformatikai adatgyűjtő eszköz
Térinformatika a traktorban
GIS Day: a térinformatika napja, tizedszer!
Tudománnyal a lézeres fenyegetés ellen