close
CímlapTudományPedálozott palacsinta

Pedálozott palacsinta

2024. szeptember 29.

Az idei évben kétségtelenül az ordítóverseny és a megújuló energiával készült palacsinta aratta a legnagyobb sikert a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán a Kutatók Éjszakáján, melyet a hagyományokhoz híven minden szeptember utolsó péntekén rendeznek meg országszerte. Idén a PTE 10 helyszínen közel 250 színes programmal várta a látogatókat. 

Legkevésbé édes palacsintaillatra számítottunk, amikor beléptünk a MIK épületébe péntek késő délután, hogy felfedezzük, mi mindennel foglalkoznak az informatikusok, építészek és mérnökök. Mégis az fogadott bennünket, így egyből le is ragadtunk az első, ínycsiklandó finomságot kínáló állomáson. A plakát szerint a Megújuló energiák mindennapi használatban bemutatóban vehettünk részt, ahol valójában gyors és hatékony placsintatermelés folyt.

Hétköznapjaink során rengeteg elektromos áramot használunk, de amint elmegy az áram, egyből kissé elveszettek leszünk. A MIK lelkes munkatársai megmutatták,

miként lehet egyetlen átalakított szobabiciklivel, vagyis megújuló energiával áramot előállítani, amit a helyszínen egy indukciós főzőlap működtetéséhez használtak fel, amin egy serpenyőben palacsinták sültek sorban. 

A szomszédos asztalnál Szaglóhám diagnosztikában tehettük próbára magunkat, ahol meglepő módon a gyerekek sokkal ügyesebben ismerték fel az üvegcsékbe rejtett hétköznapi alapanyagok, fűszerek és a faforgács illatát, mint a felnőttek. 

Szemben ugyancsak a megújuló energia volt a középpontban, itt a jövő energiagazdaságának alapjául szolgáló hidrogén-technológiákat lehetett megismerni. Valamivel arrébb az ugyancsak népszerű 3D Nyomtatás a mindennapokban kapott helyet, ahol részletesen megismerhettük, hogyan készül 3D nyomtatóval, a kar a Pécsi Állatkertben örökbefogadott kabalaállatának, Mimikének kézbe fogható tündéri másolata. A különböző típusú speciális gépekkel azonban nem csak aranyos, de logikai játékok is készíthetőek, illetve természetesen nagyon sok más hétköznapi eszköz, például fejhallgató-állvány is előállítható.

Hosszú sorban álltak a gyerekek a MIK hallgatóinak saját építésű elektromos és hidrogénes gokartjainál, illetve az emellett helyet kapó Kisautó szimulátornál, ahol a hátuk mögött kiépített pályán közlekedő négykerekű, épített járművet egy monitoron keresztül, kormány és pedál segítségévél irányíthatták. Akinek itt még nem volt elég a gokart élményből, és elég hosszú volt a lába, az beülhetett a Gokart szimulátorba is, ahol egy kis időre kipróbálhatta, milyen egy valódi gokartban ülve egy virtuális forma-1-es pályán száguldozni.

Az informatikabiztonság témaköréhez kapcsolódóan etikus hackerek mutatták be, milyen veszélyek lesnek ránk az IP-címmel rendelkező eszközök használata közben. A bemutató során a látogatók egy telefonbeszélgetésben vettek részt egy másik alannyal, majd valamivel később szembesültek vele, hogy lehallgatták őket, így illetéktelenek érzékeny adataikhoz jutottak hozzá. Ugyanebben a teremben egy Tic-Tac-Toe robottal, Ferivel lehetett amőbázni, aki pedig az erejét szerette volna fitogtatni, az egy erőmérő segítségével ezt is megtehette.

Egy emelettel lejjebb egy hangszigetelt helyiségben Ordítóverseny kapott helyet. Zajszintmérővel hangszintet mértek a kicsit sem szégyellős ordítozóknál, vagyis bárki megtudhatta mekkora hangot képes kiadni, majd az eredményt egy névre szóló elismerő oklevélen magával is vihette. Én a magam 114,2 decibelével az erős középmezőnyben végeztem.
A Kutatók Éjszakája részeként természetesen lehetőség volt tudományos előadásokat is meghallgatni, a Víztisztítás sással, náddal program részletes beszámolója itt olvasható.

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni