A jövő most történik előadássorozatban május 27-én a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara mutatta be kutatási és tudományos arculatát, Tudomány, ami számít– Kutatások a gazdaság és a társadalom szolgálatában alcímmel. Az eseménysorozatot dr. Miseta Attila, a PTE rektora indította azzal a céllal, hogy elősegítse és erősítse a karok közötti kohéziót és információcserét.
Dr. Miseta Attila rektor köszöntőjében elmondta, a tanév végéhez közeledve, miután nyolc kar már bemutatkozott, úgy látja, egyértelműen jó döntés volt életre hívni A jövő most történik rendezvénysorozatot, melynek során karok és munkatársaik sokat tanulhattak egymástól.
A rendezvény előadói három kiemelt kutatási irányt mutattak be, amelyek közös jellemzője, hogy nemcsak elméleti alapossággal közelítenek a kérdésekhez, hanem gyakorlati megoldásokat is kínálnak – legyen szó vállalkozásfejlesztésről, regionális politikáról vagy fenntarthatósági stratégiákról. Vívódást okozott, hogy a számos irány közül melyikeket válasszuk be eközé a három előadás közé, amelyekkel a többi kar számára valóban meg tudjuk mutatni magunkat. Ezért olyan témák mellett döntöttünk, amelyek nem igényelnek előzetes gazdasági képzettséget mégis érdekesek, érthetőek, kérdéseket és akár vitát generálnak – konferálta fel az előadásokat dr. Takács András, a PTE KTK dékánja.
2012-ben adódott egy olyan lehetőség, melynek köszönhetően a kar munkatársai be tudtak csatlakozni a vállalkozási ökoszisztémák vizsgálatába – mondta Somogyiné dr. Komlósi Éva Hogyan mérhetők a vállalkozói ökoszisztémák és mi a szerepük a gazdasági fejlődésben? címet viselő előadása felvezetéseként. A prezentációból megtudhattuk, hogy ez ide sorolható kutatások területe nagyon gyorsan és nagy mértékben növekszik. A vállalkozási ökoszisztémának még a mai napig nincs egységesen elfogadott definíciója, ugyanakkor az előadó kiemlte annak főbb tulajdonságait: Ez egy életközösség, tehát a különböző szereplőknek, tényezőknek az összefüggésrendszere. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy ez egy rendszer, amit lehet vizsgálni országokra, régiókra, városokra, egy adott intézményre, tehát például egy egyetem vállalkozási ökoszisztémáját is meg lehet vizsgálni.
Dr. Szabó Norbert Rugalmas térségek és új technológiák: gazdasági hatáselemzés a válságállóság szolgálatában prezentációjában azt a kutatási kérdést járta körül, hogy segíthet-e egy új technológia ellenállóbbá tenni egy adott régiót. Erre válaszul munkájuk során azt számszerűsítik, hogy egy új technológia hatására hogyan változnak meg a gazdaság szerkezeti jellemzői és hogy az miként változtatja meg a gazdaság sokkokra adott reakcióját. A hatások számszerűsítéséhez pedig egy térbeli számszerűsített általános egyensúlyi modellt használnak. Példaként az előadó a Zöld hidrogén használata a mobilitásban esetet mutatta be, melynek kapcsán összességéében elmondható, hogy a hidrogéntechnológia növeli a helyi gazdaság keresletét bizonyos ágazatok és erőforrások iránt, amelyek növelhetik a régió rezilienciáját.
A kutatócsoport munkájáról bővebben: Regionális Innováció- és Vállalkozáskutató Központ
Utolsóként Mérünk, modellezünk, változást indítunk: a PTE ESG Kutatócsoportja a gazdaság és az egyetem fenntartható jövőjéért dolgozik címmel Kleschné dr. Csapi Vivien beszélt a karon működő ESG Pénzügy kutatócsoport kutatásairól, melyek eredményei a teljes intézményre hatással vannak. Ha nagyon egyszerűen szeretnénk definiálni, mi az, hogy fenntarthatóság, akkor a jelen szükségleteit úgy elégítjük ki, hogy a jövő nemzedékek ugyanerre való esélyét nem veszélyeztetjük. Hogyan is csináljuk mindezt? Ehhez hozta létre az ENSZ a fenntartható fejlődési célokat – adott támpontokat a hallgatóságnak a kutató. A fenntartható fejlődés alapja az ESG (Environmental, Social, Governance) keretrendszer, melynek három pillére: környezetvédelem, társadalmi felelősségvállalás és átlátható vállalatirányítás, együttesen határozza meg, hogyan működhet egy vállalat, vagy akár egy olyan intézmény, mint a PTE nemcsak etikusan, hanem hosszú távon sikeresen is.
A kutatócsoport munkájáról bővebben a PTE KTK CAL oldalán lehet olvasni.
Az előadók mindegyike kiemelte, hogy azokban a kutatásokban, melyekről beszámoltak, a kar több munkatársa és PhD hallgatók is részt vesznek.
Az előadássorozat korábbi állomásai:
Tudományos Publikációk Napja 2024
A változó világ kihívásai a mesterséges intelligencia korában
„Per aspera ad astra” - aktuális szabályozási kihívások a világhálón és a világűrben
Digitalizáció és innováció a betegellátásban és a kutatás-fejlesztésben
Természettudományok a mindennapokban
LIVING LAB’ – komplex mérnöki megoldások
A művészet és tudomány párbeszéde
Az oktatás jelene és jövője
Sejtszintű forradalom